Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pożar pustostanu w Raciborzu. Strażacy w akcji [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Strażacy dostali do dyspozycji pustostan przy budowanej wschodniej obwodnicy Raciborza. Od wtorku do dziś (08.07.) trenowane są tam różne warianty związane z opanowaniem pożaru wewnątrz budynku.

Rozmawialiśmy z brygadierem Rolandem Kotulą, dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Roland Kotula: Na budynku, który jest przewidziany do wyburzenia w związku z budową obwodnicy Raciborza, strażacy przed jego wyburzeniem mają możliwość przećwiczenia gaszenia pożarów wewnętrznych, różne warianty są ćwiczone. Założenie udało się osiągnąć, doskonalenie zawodowe efekt przyniosło. Strażacy w jednostce ćwiczą na „sucho”, ale nie są to tak realne warunki ćwiczeń, jak na tym budynku możemy osiągnąć. Nie często się trafia, że taki budynek do wyburzenia trafia się strażakom na ćwiczenia.

Jednym z ćwiczonych elementów jest tzw. reset pożaru.

brygadier Roland Kotula, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

Roland Kotula: Planowane ćwiczenie związane z tzw. „resetem pożaru” czyli doprowadzenie pomieszczenia do fazy rozgorzenia, czyli bardzo wysokiej temperatury, dużej intensywności palenia. Wtedy z zewnątrz jest podawany krótko zwarty prąd wody, który ma za zadanie odbić się od sufitu i pokryć jak największą powierzchnię pomieszczenia. To się podaje przez kilka- kilkanaście sekund. W efekcie powstaje duża ilość pary wodnej, która przytłumia intensywność palenia, odprowadza ciepło. To jest czas, kiedy rota gaśnicza wchodzi do pomieszczenia. Najczęściej wykorzystujemy tutaj wentylację mechaniczną, nadciśnienie. Strażacy wchodzą do pomieszczenia objętego pożarem, obniża to temperaturę wokół strażaków, poprawia widoczność. Trzeba bardzo szybko i precyzyjnie dotrzeć do źródła ognia, ponieważ powietrze, które pompujemy, podsyca sam pożar.

W ćwiczeniach biorą udział zawodowi strażacy, instruktorzy ogniowi oraz zastępy OSP. Brygadier Roland Kotula zwraca uwagę na stałą współpracę z ochotniczymi jednostkami pożarniczymi w powiecie raciborskim.

Roland Kotula: Odkąd pamiętam, zawsze się bardzo dobrze układała współpraca jednostek ochotniczych z PSP. To jest ze wzajemnością, gdzie tylko możemy, to strażacy zawodowi starają się szkolić, przekazywać swoje doświadczenie i umiejętności strażakom ochotnikom. I nie tylko. To jest podczas kursów organizowanych przez komendę, z drugiej strony tam, gdzie zawodowi strażacy potrzebują pomocy ochotników, żeby pomóc zabezpieczyć ćwiczących zawodowców, tutaj też strażacy ochotnicy nie odmówili i chętnie przyszli nam z pomocą.

Budynek przy ul. Cieszyńskiej zostanie wyburzony, powstaje tam rondo krzyżujące ulicę Piaskową i Rybnicką.

Zobacz film z ćwiczeń strażackich w Raciborzu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj