Pożary traw – niestety, akcji ciągle wiele. „Nie wypalajcie ich” – apelują strażacy i przyrodnicy
Płoną trawy w regionie. W ostatnich dniach strażacy mają pełne ręce pracy, nie ma dnia by kilka czy kilkanaście razy nie wyjeżdżali do takich pożarów. Tylko w Rybniku takich interwencji było blisko 30. A wypalanie i pożary traw są niebezpieczne nie tylko dla naszego mienia.

Szacowany czas czytania: 03:21
Pożary traw – strażacy ciągle w akcji
W całym województwie statystyki są zatrważające
– mówi Radiu 90 brygadier Aneta Gołębiowska, rzecznik śląskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej.
Aneta Gołębiowska: Od początku tego roku straż pożarna w województwie śląskim odnotowała już ponad 700 pożarów traw i nieużytków rolnych. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia strażacy odnotowali wzrost o ponad 500 wyjazdów. Spłonęło już ponad 170 hektarów nieużytków. To tyle, co w całym zeszłym roku.

…a to dopiero początek wiosny.
Wypalanie traw jest zabronione
– przypomina rzecznik rybnickiej straży pożarnej, Wojciech Kasperzec. Jak mówi, przyczyną większości z takich pożarów nich są podpalenia. Od lat pokutuje mylny pogląd, że trawy należy wypalać, że to użyźnia glebę. To nieprawda a takie pożary są bardzo groźne, dla środowiska i dla ludzi
Wojciech Kasperzec: Najczęściej dochodzi do tego typu zdarzeń na nieużytkach rolnych, gdzieś w pobliżu lasu. Wtedy też mamy zagrożenie większe. Ale są też takie sytuacje, gdzie to pożary traw rozprzestrzeniają się bliżej naszych domostw. To jest zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla życia i zdrowia naszych mieszkańców i naszych zwierząt. Są zagrożone budynki, są zagrożone nasze pojazdy, nasze ogrodzenia, nasze ogólnie mówiąc mienie.

Strażacy jak co roku prowadzą kampanię informacyjną „Stop pożarom traw”.
Wojciech Kasperzec: Każdego roku od 1 marca propagujemy akcję Stop pożarom traw, gdzie zachęcamy w krótkich słowach do tego, aby tego po prostu nie robić. Propagowane materiały mówią o tym, jakie są rodzaje zagrożeń, jakie są skutki tego, co może się stać, w jaki sposób i po prostu informacje, dlaczego tego nie robić. Bierzemy pod uwagę też to, że wtedy, gdy pracujemy przy pożarze trawy, pojawi się inne zdarzenie pożar domu, wypadek drogowy zagrażający naszemu zdrowiu i życiu, niestety strażacy będą dłużej docierali do tych zdarzeń, a mogliby po prostu od razu wyjeżdżać do większego zagrożenia, o których powiedziałem.
Jak możemy zapobiegać pożarom traw?
Pożary traw można ograniczyć, przestrzegając kilku zasad:
- Zaniechanie wypalania – Nawet jeśli wydaje się, że wypalenie trawy jest szybkim sposobem na uporządkowanie terenu, warto pamiętać, że to działanie przynosi więcej szkód niż pożytku.
- Prawidłowe zarządzanie odpadami roślinnymi – Zamiast wypalać trawę, warto kompostować roślinne resztki lub oddać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
- Edukujmy innych – Przekazujmy wiedzę i przypominajmy, że pożary traw są szkodliwe i zabronione.
Dlaczego pożary traw są tak niebezpieczne?
Choć niektórzy myślą, że wypalanie traw jest naturalnym sposobem na „oczyszczenie” terenu, rzeczywistość jest zupełnie inna. Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia lokalnej flory i fauny, a także do zagrożeń dla ludzi i ich mienia. Oto główne skutki wypalania traw:
- Zagrożenie dla środowiska – W wyniku pożaru ginie wiele drobnych organizmów, roślin i zwierząt. Ponadto wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu.
- Zagrożenie dla ludzi i ich mienia – Pożary traw szybko się rozprzestrzeniają, szczególnie w suchych i wietrznych warunkach. Często dochodzi do sytuacji, w których ogień przenosi się na pobliskie domy, lasy i pola uprawne, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i strażaków.
- Wzrost ryzyka pożarów lasów – Pożary traw są jednym z głównych czynników prowadzących do pożarów lasów, które powodują ogromne straty ekologiczne i ekonomiczne.
Czytaj także: