Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Poznaj fakty i mity na temat biegania

Facebook Twitter

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością. Ten sport jest ogólnodostępny, a do jego uprawiania wystarczą wygodne buty oraz motywacja. Niestety pojawia się wiele błędnych przekonań na temat tej aktywności. Przekonaj się czy ten sport jest dla ciebie, poznaj fakty i mity na temat biegania.

bieg sdchiropracticcarecom

Początki – jak zacząć?

Należy pamiętać o kondycyjnym i siłowym przygotowaniu naszego organizmu, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Do biegania należy podjeść metodą stopniową, rozpoczynając od marszobiegów, aby twój organizm przyzwyczaił się do wysiłku. Można spróbować podzielić wysiłek: 2 minuty biegania, 4 minuty marszu – w miarę czasu wydłużać czas biegu. Zacznij od krótszych dystansów oraz dostosuj tempo do swoich możliwości. Metoda małych kroków jest kluczem do sukcesu.

Mit- to sport dla profesjonalistów!

Pamiętaj o tym, że profesjonaliści także stawiali swoje pierwsze kroki.  Z biegiem czasu zwiększą się twoje umiejętności i doświadczenie. Wszystko jest kwestią twoich możliwości i regularnych treningów. Dostosuj wysiłek do twojego wieku i stylu życia, tak aby bieganie było bezpiecznie. Sprawdź czy nie masz przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.

Bieganie a chudnięcie

Jak biegać by zmniejszyć masę naszego ciała? Skup się na prawidłowej rozgrzewce. Powoli przygotuj swoje ciało do wysiłku. Na początku biegu staraj się zachować 65% maksymalnego tętna. Wówczas uzyskasz największą efektywność. Zastanów się nad zakupem pulsometru, dzięki temu urządzeniu będziesz mógł kontrolować swoje tętno oraz pozostać w strefie najbardziej wydajnej redukcji tłuszczu. Utrzymuj umiarkowaną i stałą intensywność wysiłku.

Fakt – bieganie poprawia wygląd sylwetki

Bieganie pomoże Ci w p0prawieniu kondycji oraz poprawi wygląd sylwetki, utrzyma bądź zmniejszy twoją wagę. Ten sport poprawi twoją przemianę materii, wymodeluje  mięśnie łydek, ud czy pośladków. W połączeniu z dobrze dobraną dietą przynosi szybkie efekty.

Nie zapominaj o tym, że bieganie obciąża twoje stawy. Jeśli chcesz zrzucić nadmierne kilogramy przy nadwadze czy otyłości, a jednocześnie zapobiec szybszemu ścieraniu się chrząstki stawowej, zacznij od ćwiczeń mniej obciążających, np. nordic walking lub ćwiczeń na orbitreku. Podczas biegania pamiętaj o przyjmowaniu płynów.

fot.StockSnap/pixabay

Prawidłowy bieg

Zwróć uwagę na zachowanie odpowiedniego kontaktu twojej stopy z podłożem. Bieg powinien być płynny, kręgosłup prosty z jego naturalnymi krzywiznami, a ciało rozluźnione. Pamiętaj o tym, aby twoje dolne kończyny pracowały synchronicznie z ruchem ciała. Do biegania warto wybierać miękkie podłoże np. w lasach czy parkach.

Mit- technika jest bez znaczenia

Pamiętaj, że niewłaściwe realizowanie założeń treningowych może być spowodować spadek efektywności wysiłku fizycznego, co gorsza może doprowadzić do kontuzji. Pamiętaj zatem o technice, aby bez problemów osiągnąć wymarzony cel.

Fakt- bieganie jest korzystne dla zdrowia

Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie min. na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, zapobiega otyłości, nadciśnieniu, zaburzeniom gospodarki lipidowej, cukrzycy typu 2, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów, wydłuża życie i poprawia jego jakość.

Regularny trening wzmocni twój układ mięśniowy, poprawi sylwetkę oraz wydolność organizmu, zwiększy stężenie serotoniny i endorfin, czyli hormonu szczęścia, polepszy twoje samopoczucie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2020