Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poznaj historię baszty. Plenerowa wystawa na rynku w Wodzisławiu

Facebook Twitter

 "Wodzisławska Wieża Romantyczna. Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość" to tytuł wystawy przygotowanej przez tutejsze muzeum. Właśnie prezentowana jest na wodzisławskim rynku.

www.facebook.com/MuzeumWodzislawSlaski

Na dwunastu planszach można prześledzić dzieje tej niezwykłej budowli, o której pisano, że jest fragmentem średniowiecznych murów. Dziś po latach zapomnienia baszta wraca do życia. Prace renowacyjne właśnie trwają.

Od legend otaczających „od zawsze” teren Grodziska, poprzez niezwykłą postać Edwarda Braunsa, który tak pokochał epokę średniowiecza, historię i swoją małą, wodzisławską ojczyznę, że dał jej myśliwski pałacyk w kształcie gotyckiego zameczku, aż do wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na tym terenie od 150 lat. Dzięki badaniom archiwalnym udało się ustalić architekta budowli oraz odpowiedzieć na wiele pytań. Czy wiecie, na przykład, że pierwsze wodzisławskie Muzeum mieściło się właśnie w Zameczku na Grodzisku? Albo, że nazywano go Alte Burg i to zaledwie kilkanaście lat po zbudowaniu?

– czytamy na oficjalnym fanpage’u wodzisławskiego muzeum:

Dla nas, muzealników, wystawa ta stanowi symboliczne domknięcie innej ekspozycji, z 2010 roku, pt. „Jak Feniks z popiołów… „. Wtedy zastanawialiśmy się, jaka przyszłość czeka Wieżę, która po pamiętnym pożarze w 2004 roku została bardzo zniszczona. Wtedy ostatnia plansza przedstawiała wypaloną, oszpeconą graffiti ruinę. Dziś już wiemy, że wodzisławska Baszta wróci do życia, a prace naprawcze właśnie trwają. Dzięki unijnemu programowi polsko-czeskiemu „Silesianka – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia” już w przyszłym roku będziemy mogli cieszyć się odnowioną, wyremontowaną Wieżą, z której, dzięki specjalnej lunecie, będzie można zobaczyć cały Wodzisław.

Wystawę planszową pn. „Wodzisławska Wieża Romantyczna. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość” będzie można oglądać do końca wakacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024