Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Praca nad sztuczną inteligencją, przetwarzanie dźwięku, sztuki wizualne… Uniwersytet Śląski przygotowuje nowy kierunek studiów

Specjaliści od sztucznej inteligencji czy rzeczywistości wirtualnej będą kształcić się na Uniwersytecie Śląskim, także w jego cieszyńskiej filii. Od przyszłego roku rusza nowy kierunek "kreatywność cyfrowa, sztuka i nauka".

Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski, kampus w Cieszynie / fot. Radio 90

Szacowany czas czytania: 03:27

Uniwersytet Śląski  przygotowuje projekt międzynarodowy

Co ciekawe, będzie on międzynarodowy, będą mogli uczyć się na nim studenci z całego świata, a wiedza jaką uzyskają pozwoli im zostać specjalistami z kilku dziedzin.

Studia będą międzynarodowe także pod względem miejsc, w których uczyć się będą studenci

– mówi dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Katarzyna Marcol:

Katarzyna Marcol: Jest to kierunek opracowany we współpracy trzech uniwersytetów europejskich. Pierwszy z nich Uniwersytet Jean Monnet w Saint Etienne, we Francji, drugi Katolicki Uniwersytet w Porto w Portugalii, a trzeci partner to nasz Uniwersytet Śląski. Planujemy realizację zajęć zarówno w kampusie katowickim, jak i cieszyńskim. Jest to projekt, który ma zachęcić do studiowania w takich nowoczesnych kontekstach związanych z pomysłami kreatywnymi zarówno w dźwięku, w muzyce, jak i w sztukach wizualnych. I na kierunku tym będą studiować studenci z całego świata, nie tylko z Unii Europejskiej.

Katarzyna Marcol, dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego

„Kreatywność cyfrowa, sztuka i nauka” to kierunek studiów, który jest odpowiedzią na potrzeby naszych czasów – dodaje, Katarzyna Marcol:

Katarzyna Marcol: Chodzi tutaj o to, aby studenci mieli możliwość rozwinięcia umiejętności w zakresie dziedzin obejmujących sztukę wizualną, muzykę, film, przetwarzanie obrazu i dźwięku, sztuczną inteligencję, ale przede wszystkim rzeczywistość wirtualną, rzeczywistość rozszerzoną i mieszaną. To są studia, które jak najbardziej mają odpowiadać na zapotrzebowanie na rynku pracy w tej chwili, gdzie młodzi ludzie szukają tego typu rozwiązań. Oprócz naszych wykładowców, będą zapraszani specjalni goście, którzy specjalizują się właśnie już w realizacji tego typu działań. Szczególnie właśnie ta rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana i specjaliści w zakresie tych technologii.

Gdzie na Uniwersytecie Śląskim kształcić się będą studenci? Są takie miejsca, przygotowujemy do tego nasze obiekty w Cieszynie – mówi Katarzyna Marcol:

Katarzyna Marcol: Aktualnie kończy się inwestycja w budynku sztuk muzycznych z nowoczesnym studiem nagrań i możliwością realizacji w zakresie dźwięku. Planujemy również inwestycje w zakresie tworzenia pracowni „motion capture”. Znakomite pracownie już istnieją, zresztą na kierunku projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, więc zaplecze mamy już dobre, a będzie jeszcze lepsze, bo rzeczywiście inwestycje są ogromne w tej chwili, finansowane z różnych źródeł już zewnętrznych i staramy się o pozyskanie kolejnych. Zaplecze, jeżeli chodzi o studiowanie w kampusie cieszyńskim, naprawdę ma ogromny potencjał i chcemy ten potencjał też wykorzystać.

Remontowany budynek uczelni w Cieszynie / fot. Radio 90

Nowy kierunek, który zostanie otwarty to dwuletnie studia II stopnia, kończące się uzyskaniem tytułu magistra:

Katarzyna Marcol: Pierwszy semestr będzie realizowany we Francji, drugi semestr w Portugalii, trzeci semestr w Polsce, a ostatni semestr będzie do wyboru przez studentów, w zależności od tego, jaki wybiorą sobie dyplom do realizacji. To jest dla każdego, kto w tym się specjalizuje, tym się interesuje, więc ja liczę na to, że z Polski będzie dość duża grupa reprezentowała tutaj studentów, także zachęcam do zainteresowania się rekrutacją na przyszły rok akademicki właśnie na Uniwersytecie Śląskim.

Dodajmy, że otwarcie nowego kierunku jest możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej. Pozwolą one na wykształcenie 80 osób. Nie wiadomo czy później ten kierunek studiów będzie kontynuowany, wszystko zależy od tego czy uda się znaleźć na to pieniądze.

Nowy kierunek zostanie otwarty w kolejnym roku akademickim / fot. Radio 90

Czytaj także: