Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prace komisji, która bada wstrząs w kopalni Zofiówka, potrwają dłużej niż zakładano

Facebook Twitter

Przyczyną tragiczny w skutkach wstrząsu w kopalni Zofiówka nie były roboty górnicze - ustaliła badająca zdarzenie komisja. Przypomnijmy: 5 maja w wyniku wstrząsu o ogromnej sile zginęło 5 górników, kilku zostało rannych.

Śledztwo w sprawie tragedii prowadzi gliwicka prokuratura, swoje dochodzenie ma również Wyższy Urząd Górniczy, który zaraz po wstrząsie powołał specjalną komisje. Wiadomo już, że energia wstrząsu była ogromna, potwierdzili to specjaliści, można ją porównać do trzęsienia ziemi o sile 4 – 4,5 stopnia w skali Richtera. Na ostatnim spotkaniu przedstawiono w zarysie mechanizm przebiegu całego zajścia. Polegał on na przesuwaniu się mas skalnych w strefie uskokowej, która znajdowała się w rejonie prowadzonych robót. Nie znaleziono jednak związku prowadzonych prac ze wstrząsem o tak ogromnej sile.

W sprawie, w charakterze świadków, zostało przesłuchanych 39 osób, w wielu przypadkach przesłuchania prowadzono w obecności funkcjonariuszy policji. Wiadomo, że prace komisji WUG potrwają dłużej niż zakładano, co najmniej do połowy października, a kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w sierpniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024