Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pracodawco! Dbaj o pracownika!

Facebook Twitter

Po pierwsze - zimne napoje, po drugie - przerwy w pracy lub jej skrócenie. Pracodawco zadbaj o swojego pracownika. W przepisach nie ma górnej granicy temperatury, w jakiej może być wykonywana praca, ale jak tłumaczą inspektorzy BHP nie oznacza to, że pracodawca jest zwolniony z jakichkolwiek obowiązków w tym zakresie.

Informacje Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach:

Działania organizacyjne – wydawanie pracownikom napojów

Pracodawca zapewnia nieodpłatnie napoje pracownikom zatrudnionym w warunkach gorącego mikroklimatu:

  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny
  • wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C,
  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
  • charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Nie ma tu znaczenia, w jakich warunkach pracują pracownicy, ponieważ nie są to napoje profilaktyczne.

Obowiązek ten wynika ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów.

Ilość wody dla celów higienicznych przypadającą na każdego pracownika jednocześnie zatrudnionego nie może być mniejsza niż 90 l – przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków.

Ilość napojów zależy od potrzeb pracowników i nie obowiązują tu żadne limity. W czasie pracy w wysokiej temperaturze pracownicy tracą z potem około 0,5 – 1,0 litra na godzinę, w zależności od wysiłku fizycznego.

Pocenie powoduje utratę wody i soli mineralnych w organizmie, co może być przyczyną zaburzeń w gospodarce energetycznej pracownika. Wysoka temperatura otoczenia może spowodować omdlenie cieplne, kurcze cieplne, wyczerpanie i udar.

Stąd też pracownicy powinni pić napoje często w małych porcjach. Należy zaznaczyć, że ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Przyjmuje się, że w skład napoju powinno wchodzić 1g soli, 1g witaminy C oraz dodatki smakowe na 1 litr napoju.

Działania organizacyjne – ustalenie odpowiedniego cyklu pracy poprzez zapewnienie odpoczynku

Zmniejszenie obciążenia termicznego można uzyskać poprzez skrócenie czasu pracy bądź też wprowadzenia przerw na odpoczynek. Skracanie norm czasu pracy nie może powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.

Prawa pracowników

W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Uwaga na młodocianych i kobiety

W przepisach prawa pracy szczególnej ochronie prawnej podlegają pracownicy młodociani oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia, ze względu szkodliwe działanie na organizm mikroklimatu gorącego.

Wzbronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%, a także w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania.

Można zatrudniać młodocianych w zakresie potrzebnym do nauki zawodu, do 3 godzin na dobę, w mikroklimacie gorącym do wartości 26°C wskaźnika obciążenia termicznego WBGT, pod warunkiem zachowania norm wydatku energetycznego.

Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić młodocianym na stanowiskach pracy dostateczną ilość odpowiednich napojów i dziesięciominutowe przerwy po każdych pięćdziesięciu minutach pracy.

Ochroną prawną objęte są również kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Kobietom tym wzbroniona jest praca w warunkach, w których wskaźnik PMV (ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą, jest większy od 1,5. Wskaźnik PMV oparty jest na równowadze cieplnej ciała ludzkiego.

Zalecane warunki komfortu: zaleca się, aby wskaźnik PMV mieścił się w zakresie: -0,5 < PMV < +0,5. Ponadto kobietom w ciąży i w okresie karmienia wzbroniona jest praca w środowisku pracy, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15°C.

Odpowiednia temperatura

Ogólne przepisy bhp nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, nie niższej niż 14°C (287 K), natomiast przy wykonywaniu lekkiej pracy fizycznej i w pomieszczeniach biurowych nie niższej niż 18°C (291 K). Brak określenia w przepisach górnej granicy temperatury, w jakiej może być wykonywana praca nie oznacza, że pracodawca jest zwolniony z jakichkolwiek obowiązków w tym zakresie.

W celu zapewnienia właściwego komfortu pracy w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

W okresie letnim temperatura zewnętrzna przekracza niejednokrotnie 30°C, co powoduje, że pracownicy wykonujący pracę w pomieszczeniach pracy mogą być narażeni na tzw. stres gorący. Dotyczy to nie tylko hut żelaza i stali, zakładów piekarniczych, ceramiki budowlanej, w których wydzielanie ciepła poprzez promieniowanie wynika z procesu produkcyjnego, ale również zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej, gdzie procesy te nie występują.

Praca w mikroklimacie gorącym jest pracą w warunkach szkodliwych, mikroklimat gorący, jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy, podlega badaniom i pomiarom. Należy zaznaczyć, że jest on charakteryzowany przez wskaźnik obciążenia termicznego WBGT w stopniach Celsjusza.

Wartość dopuszczalna tego wskaźnika uzależniona jest od wydatku energetycznego związanego z wykonywana pracą, prędkości przepływu powietrza oraz dostosowania się pracownika do określonych warunków mikroklimatu gorącego. Dlatego bardzo ważną sprawą jest zaprojektowanie w pomieszczeniach pracy odpowiedniej wentylacji.

Działania o charakterze technicznym

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zgodnego z przepisami systemu wentylacji czy klimatyzacji, który powinien zagwarantować odpowiedni komfort w pomieszczeniu. Niezależnie od powyższego należy ograniczyć dostęp światła dziennego do pomieszczeń pracy, poprzez zastosowanie np. rolet, żaluzji itp.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024