Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pracownicy kopalń zdecydują, czy zostanie ogłoszony strajk generalny

Facebook Twitter

Przygotowania do strajku generalnego na Śląsku idą pełną parą. Komitet strajkowy organizuje referendum w górnictwie. Pracownicy kopalń opowiedzą się "za" bądź "przeciwko" tej formie protestu. Planowany strajk miałby być największym tego typu wydarzeniem od ponad 30 lat.

Referendum rusza w czwartek (10.01.). Jako pierwsi będą głosować górnicy z kopalń i zakładów należących do Kompanii Węglowej, a także do Południowego Koncernu Węglowego. Referendum potrwa całą dobę. Oficjalne wyniki powinny być znane w piątek (11.01.) po południu.

Także w czwartek na śląsku rozpocznie się referendum w zakładach branży ciepłowniczej oraz energetycznej. 5 dni później (15.01.) swoje zdanie na temat planowanego strajku wyrażą pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a w przyszły czwartek (17.01.) Katowickiego Holdingu Węglowego.

Szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik twierdzi, że „górnicy pójdą do referendum i zagłosują za przystąpieniem do generalnego strajku solidarnościowego, bo wiedzą, że od dobrej kondycji innych branż zależy los kopalń i ich samych. Ogromnym zagrożeniem dla górnictwa jest też unijny pakiet klimatyczno-energetyczny”.

Czterogodzinny strajk generalny miałby się odbyć w przyszłym miesiącu, ma to być największa akcja strajkowa w naszym województwie od 32 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj