Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prąd z odpadów? Trwa montaż instalacji na składowisku w Rybniku

Facebook Twitter

Ile energii można będzie uzyskać na rybnickim składowisku? Między innymi o tym mówiliśmy w Radiu 90 w programie Czas na Twoją Miejscowość.

fot.Hans/ pixabay.com

Ponad 70 % Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, natomiast dobrze robi to niespełna 30 %. Mieszkaniec Polski produkuje w ciągi roku 300 kg śmieci, w polskich domach produkujemy półtora miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, 60 % z tego nie jest przetwarzane. Co się z nimi dzieje dalej? Gdzie trafiają gdy wystawimy je za próg mieszkania?

Katarzyna Romaniuk-Demonchaux, nauczycielka biologii w IV LO w Rybniku nie ma wątpliwości, że ekologia powinna dotyczyć każdego Kowalskiego:

Jeśli chodzi o pracę z moimi uczniami, to zaczyna się od pewnych ciekawostek, ponieważ młodzież traktuje te wszystkie liczby w stylu, że 'jedna butelka plastikowa rozkłada się 1000 lat’, a 'puszka aluminiowa leży w ziemi 200 lat’, że oni nic nie mogą. Co taki biedny szary licealista może zrobić, a później rozmawiamy dalej i oni sami wpadają na pomysł, ze oni mogą. Bo jak idą do sklepu, to  nie muszą wcale pakować jednej papryki w jedną reklamówkę, nie muszą nawet pakować dwóch ogórków w jedną reklamówkę, bo mogą zważyć je razem. I to już jest dbanie o środowisko!

Musimy mieć świadomość, że sprawa dotyczy wszystkich, tu i teraz:

Albo my się zasypiemy tymi śmieciami, albo zaczniemy coś z nimi robić. A robić można naprawdę bardzo wiele, bo szkło można przetwarzać w 100 % i nieskończoną ilość razy, to samo aluminium, jeśli chodzi o plastik, o butelki typu pet, to tutaj swobodne przetwarzanie 10-krotne odbywa się bez większych strat. Można z butelek typu pet robić wiele materiałów, można robić polary, leginsy, inne ubrania sportowe, namioty itd.

Segregujemy za mało i niedokładnie– mówi Katarzyna Romaniuk- Demonchaux, nauczycielka biologii w IV LO w Rybniku. Wiemy, trzeba oddawać butelki plastikowe, że trzeba oddzielnie odkładać szkło. Jaką wartość ma papier w recyklingu? Posłuchaj:

My segregujemy, a oni i tak wrzucają to do jednej śmieciarki- to jest podstawowy argument przeciwników zbierania odpadów oddzielnie. Co się dzieje ze śmieciami za progiem naszego domu?

Jarosław Sikora, prezes zarządu miejskiej spółki Hossa tłumaczy, że do osobnego miejsca trafiają odpady, które mogą być jeszcze przetworzone, do osobnego- te które ostatecznie lądują na składowisku:

Żeby powiedzieć to jaśniej:

Instalacja Regionalna jest to podmiot prywatny, który znajduje się w naszym mieście, ona odpowiedzialna jest za segregację, frakcje, wydzielanie frakcji zdolnych do dalszego przetwarzania, do składowania, wydzielania frakcji biologicznych. Natomiast my na naszym składowisku rybnickim przyjmujemy tylko te odpady, z których nic więcej nie da się zrobić.

Z odpadów da się wyprodukować energię elektryczna oraz ciepło. Na początku tego roku ruszy taka instalacja w Rybniku:

Ile energii można uzyskać na rybnickim składowisku?

Opłata marszałkowska to jeden z czynników, który odpowiada za cenę wywozu śmieci. Czym ona jest tłumaczy Jarosław Sikora, prezes zarządu miejskiej spółki Hossa:

Część opłaty marszałkowskiej wraca po roku kalendarzowym do miasta (50%) i powiatu (10%), na terenie których znajduje się składowisko.

Segregowanie odpadów jest naszym obowiązkiem- przypomina Ilona Krajczewska naczelnik wydziału gospodarki komunalnej:

Od 1 stycznia w Rybniku będą obowiązywały nowe stawki za wywóz śmieci: na jednego mieszkańca to miesięcznie 22 złote w przypadku selektywnej zbiórki odpadów i 66 złotych, gdy odpady nie będą segregowane. Jak dużo mieszkańców nie zbiera śmieci selektywnie:

Mogę powiedzieć procentowo, to mniej więcej jest w granicach 0,5%, natomiast ilość tych osób znacznie maleje, jeżeli następuje kolejna zmiana stawki opłaty. Ludzie widzą, że jest podwyżka deklarują segregację. Prawda jest gdzieś pośrodku.

Skąd tak duża podwyżka cen za śmieci w Rybniku? Wyjaśnia Ilona Krajczewska naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Rybniku:

Od stycznia rybniczanie będą mieli częściej odbierane śmieci. Jak wygląda harmonogram?

I jeszcze nowość w systemie śmieciowym w Rybniku: odpady kuchenne, takie jak torebki herbaty :

To na koniec jeszcze raz:

Proces zmiany świadomości społeczeństwa jednak musi zająć troszkę czasu, zacznijmy po prostu segregować śmieci, tam gdzie już to jest możliwe i ja myślę, że to będzie taki łańcuszek, że to będzie takie domino: zaczynamy segregować u siebie w domu, w miejscu pracy, nauki. Stopniowo, stopniowo będzie się to rozszerzać.

To Katarzyna Romaniuk- Demonchaux nauczycielka biologii w IV LO w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024