Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prąd ze słońca w Wodzisławskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Panele fotowoltaiczne na dachu Wodzisławskiego Centrum Kultury coraz bliżej. Wczoraj (27.05.) rozstrzygnięto przetarg oraz podpisano umowę na dostawę i montaż instalacji mocy do 40 kilowatów.

Na dwóch z trzech dachów zamontowanych zostanie 136 paneli. Powstaną dwie jednostki wytwarzania energii dzięki modułom fotowoltaicznym.

To kolejny etap prac, po ubiegłorocznej termomodernizacji dachu, przyszedł czas na wykorzystanie energii elektrycznej w ramach odnawialnych źródeł energii

– mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.

Ta wytworzona energia podchodzić będzie oczywiście z energii słonecznej, więc odpowiednio zmniejszeniu ulegnie ilość energii elektrycznej wytworzonej i dostarczonej z sieci elektroenergetycznej. To w oczywisty sposób zmniejszy ilość substancji szkodliwych w powietrzu, pochodzących z ogólnie rzecz biorąc procesów energetycznego spalania paliw. Będzie to instalacja on-grid, czyli taka, z której nadwyżki energii przekażemy w momencie naszego większego zapotrzebowania na prąd.

Wykonawcą robót jest firma Eltech Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, która zobowiązała się wykonać zadanie za kwotę 216 154 zł brutto w terminie do końca sierpnia br.

W ostatnich latach WCK przeprowadziło również kilka innych zadań remontowych, w tym przede wszystkim modernizację sali widowiskowej z wymianą foteli, wykonanie odwodnienia części budynku wraz z wymianą nawierzchni wewnętrznego parkingu, remonty sal zajęć i innych pomieszczeń oraz zakup wyposażenia placówki.

Obecne zadanie realizowane jest w ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj