Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Praktyki zagraniczne uczniów w pandemii [WIDEO]

Facebook Twitter

Pandemia wstrzymuje praktyki zagraniczne uczniów szkół średnich. Koronawirus uniemożliwia póki co planowanie wyjazdów młodzieży z naszego regionu. Więcej jest pytań niż odpowiedzi o przyszłość tej formy zdobywania doświadczenia.

Fot. nastya_gepp \ pixabay.com

Takie projekty, w ramach których młodzi ludzie uczyli się zawodu w krajach Unii Europejskiej były do tej pory stałym elementem kształcenia.

W tym momencie jest to sytuacja problematyczna, bo tak naprawdę nie wiadomo, które kraje są otwarte, które się będą zamykały, które będą przyjmowały na praktyki zawodowe. Oczywiście my nadal tworzymy te projekty, piszemy kolejne projekty z myślą, że jednak to gdzieś tam się uspokoi. My czekamy na kolejne wytyczne z Agencji Narodowej i jak ta sytuacja ogólnoświatowa w ogóle się potoczy. Czy dalej będzie można ich wysyłać na praktyki czy to zostanie wstrzymane, czy może praktyki będą realizowane na terenie kraju. Zobaczymy jakie się pojawią wytyczne.

-mówi Dariusz Idzik, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku i koordynator praktyk zagranicznych uczniów tej szkoły. Jeszcze przed pandemią 55 osób wyjechało do Irlandii, Włoch i Hiszpanii, by w czasie miesięcznych pobytów podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

Zainteresowanie zagranicznymi praktykami jest wśród uczniów duże

– dodaje Dariusz Idzik:

Póki co, jest to duże zainteresowanie, bo jednak to jest długi wyjazd, mają możliwość poznania innego kraju i innych miejsc pracy poza swoim otoczeniem. My tutaj jednak mieszkamy na południu kraju, więc to nie jest jakaś duża metropolia typu Kraków, Warszawa, Wrocław, więc tutaj też ten rynek praktyk jest nieco ograniczony. Wyjeżdżając do dużych miast za granicą, mają możliwość sprawdzenia się i przede wszystkim też element językowy. Mogą sprawdzić to jak komunikują się w języku obcym.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj