Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prelekcja Jakuba Skałki „Śmierć i pogrzeb w tradycji Śląska Cieszyńskiego”

Facebook Twitter

We wtorek (23.11.) o godzinie 18.00 zapraszamy do Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego na prelekcję pt. "Śmierć i pogrzeb w tradycji Śląska Cieszyńskiego", którą poprowadzi Jakub Skałka. Przedmiotem prelekcji będą zwyczaje pogrzebowe i wierzenia związane ze śmiercią, obecne w kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego

Jakub Skałka

Psycholog i historyk z Cieszyna, zajmujący się na Uniwersytecie Jagiellońskim badaniem gwar i słowiańskiego folkloru. W badaniach prowadzonych na terenie rodzinnego Śląska Cieszyńskiego koncentruje się przede wszystkim na północnej części regionu, ze szczególnym uwzględnieniem najstarszej i największej wsi gminy Strumień – Pruchnej.

Przedmiotem prelekcji będą zwyczaje pogrzebowe i wierzenia związane ze śmiercią, obecne w kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego. Stanowiący podstawę prelekcji materiał ograniczony będzie wyłącznie do źródeł archiwalnych i wywiadów związanych z Pruchną i sąsiadującym z nią Rychułdem – średniowieczną wsią, obecnie stanowiącej część Bąkowa.

Prelekcja składać się będzie z dwóch części. Pierwsza dotyczy praktyk związanych z umieraniem i pogrzebem, m.in. przygotowania na śmierć, powinności żyjących wobec zmarłego czy zwyczajów pogrzebowych i żałobnych. Druga część poświęcona będzie wierzeniom, takim jak zwiastuny śmierci, przesądy związane z przygotowaniem ciała zmarłego, pochówkiem czy losami duszy po śmierci i ingerencją zmarłych w życie żyjących. Tam, gdzie to możliwe, wskazane zostaną różnice (lub podobieństwa) wynikające z przynależności wyznaniowej.

Wstęp wolny!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj