Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Premier Morawiecki: Śląsk jest kluczem do sukcesu bądź porażki europejskiego Green Dealu

Facebook Twitter

Dziś w Katowicach odbywa się IV Konferencja Programowa "Śląski Ład", tematem debaty jest rola mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski, nazywana w skrócie CBAM.

Fot. pixabay.com

Gościem konferencji „Śląski Ład” był m. in. premier Morawiecki:

Śląsk jest kluczem do sukcesu bądź porażki europejskiego Green Dealu

-powiedział premier, stwierdzając jednocześnie, że procesy modernizacji na Śląsku wymagają nie tylko adekwatnego finansowania, ale także skutecznej koordynacji na poziomach:

  • lokalnym
  • regionalnym
  • państwowym
  • europejskim

Pojawia się pytanie, czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej. To są pytania, które muszę jako polityk, jako premier postawić, bo od odpowiedzi będą zależały nasze ostateczne decyzje dot. poparcia bądź nie, bo my nie możemy się zgodzić na to, żeby Polska ponosiła nadmierne koszty transformacji

– mówił w Katowicach premier Morawiecki.

Fot. twitter.com/PremierRP

Przypomnijmy, CBAM – czyli podatek graniczny od śladu węglowego, to element w dzisiejszej dyskusji o przyszłości przemysłu śląskiego i całej polskiej gospodarki. Z jednej strony tworzy on lepsze warunki do konkurowania np. dla producentów stali, z drugiej osłabia konkurencyjność europejskiej gospodarki w innych sektorach.

Polska wydaje rocznie na import surowców energochłonnych pomiędzy 50 a 80 miliardów złotych. Dla nas dylemat z CBAM zależy w dużej mierze od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt oraz gdzie trafią pieniądze z jego poboru – tak, by zasilały nasz budżet, abyśmy mogli je inwestować w przemysły energochłonny i zieloną transformację polskiej gospodarki.

Nowocześnie pojmowana suwerenność to umiejętność uniezależnienia się od tej energetycznej “metazależności”. Śląsk to gospodarcze i energetyczne serce Polski i jest on również kluczem do sukcesu bądź porażki europejskiego green deal’u.

Procesy modernizacji wymagają nie tylko adekwatnego finansowania, ale także skutecznej koordynacji na wielu poziomach – lokalnym, regionalnym, państwowym i europejskim.

Jako premier i polityk muszę stawiać pytania, czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej?

Od odpowiedzi na nie będzie zależało nasze poparcie dla tego projektu

-czytamy w mediach społecznościowych kancelarii premiera.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022