Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Premier Morawiecki w regionie. Mija 38. rocznica Porozumień Jastrzębskich

Facebook Twitter

Premier Mateusz Morawiecki gościł dziś w Jastrzębiu-Zdroju i Żorach. O poranku w jednej z żorskich szkół brał udział w uroczystym otwarciu nowego roku szkolnego. Później pojechał do Jastrzębia-Zdroju. Tam po Mszy Świętej przy ulicy Popieluszki zasadził Dąb Wolności, a na koniec uczestniczył w uroczystościach pod kopalnią Zofiówka.

Tam jak co roku Solidarność świętowała 38. rocznicę Porozumień Jastrzębskich i 30. strajków z 1988 roku. Mówi Dominik Kolorz przewodniczący górniczej Solidarności:

Nie byłoby Szczecina, nie byłoby Gdańska, gdyby nie protest Śląska 38 lat temu. Nie wiadomo, czy byłaby Solidarność, gdyby nie górniczy protest 30 lat temu. Tutaj na Śląsku w tamtych obrzydliwych czasach komunizmu nikt nie wierzył w to, że Śląsk się ruszy, ale tutaj na Śląsku daliśmy przykład prawdziwej solidarności.

Uroczystości były także okazją do apelu Solidarności, by rząd zmodyfikował program Czyste Powietrze:

Oczekujemy z nadzieją, ale też i trochę z niepokojem programu związanego z niską emisją, bo to dobrze Szanowni Państwo, Panie Premierze, że głównym elementem tego programu będzie termomodernizacja. Ale w tym programie nie można zapominać o węglu. Węgiel też może być czysty, węgiel też nie może truć i w związku z tym bardzo proszę o to, żeby skorygować ten program i żeby węgla z niego nie eliminować, bo na razie niestety tak to trochę wygląda – dodaje Dominik Kolorz przewodniczący górniczej Solidarności.

Szef Rządu nie odpowiedział, czy dokonane zostaną jakiekolwiek zmiany w programie Czyste Powietrze, w ogóle o smogu w swoim wystąpieniu nie wspomniał. Premier Morawiecki mówił jedynie o historycznym znaczeniu wydarzeń w Jastrzębiu-Zdroju:

Ostatni raz tyle pocztów sztandarowych widziałem na obrazkach bitwy pod Grunwaldem. Była zwycięska, oczywiście zdecydowanie, więc myślę, że to jest dobry znak. Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila, to moment, w którym skruszały pęta mury, skruszały mury niewoli. Ludzie sierpnia, ludzie tamtych czasów byli żołnierzami tej sztafety wolności.   

Uroczystości zakończyło odsłonięcie obelisku upamiętniającego Tadeusza Jedynaka jednego z sygnatariuszy porozumień jastrzębskich i nadanie placu przed kopalnią Zofiówka jego imienia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024