Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Premier w Jastrzębiu: Wolność i Solidarność to fundament, na którym zbudowana jest Polska [FOTO]

Facebook Twitter

O solidarności i pamięci mówiono dziś (3.09.) przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego w 39. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Przy kopani Zofiówka kwiaty złożył m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Robotnicy w roku 1980 mieli wielką odwagę przeciwstawić się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna wspierana przez Moskwę. Robotnicy walczyli o godność, o normalność, tak ważne jest żebyśmy my dzisiaj dalej kończyli burzenie tego muru, który został wzniesiony w latach PRL-u. Jest niezwykle ważne, żebyśmy w chwilach próby byli odważni, żebyśmy mieli śmiałość stanąć na dobrych barykadach i walczyć o wolność (…). 

Pamięć o wydarzeniach z 1980 roku podtrzymują ci, którzy wtedy pracowali w kopalni Manifest Lipcowy, dzisiejsza Zofiówka i którzy co roku 3 września biorą udział w uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego:

Dla górników, którzy brali udział w wydarzeniach z 1980 roku, uroczystości z udziałem przedstawicieli władz rządzących mają duże znaczenie:

Na miejscu był Monika Sokołowska.

Czytaj także:

„Dziękujemy za Was, ludzie Solidarności” – mówił w czasie homilii arcybiskup Wiktor Skworc, który przewodniczył mszy świętej w związku z rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj