Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Premier: W najbliższych dniach wróci normalny ruch na granicy Czech z woj. śląskim

Facebook Twitter

Sytuacja epidemiczna na Śląsku jest coraz lepsza. Już w najbliższych dniach zdjęte zostaną ograniczenia na przejściach granicznych, nie będzie wymagana kwarantanna. Dziękuję premierowi Andrejowi Babiszowi za zrozumienie – napisał w sobotę (27.06.) na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech napisał w sobotę na Twitterze, że w związku z tym, że

Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia.

Czechy planują złagodzenie od przyszłego tygodnia restrykcji dotyczących ruchu granicznego.

Oznacza to, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne.

– dodał szef czeskiego resortu zdrowia.

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

Wyjątkowe potraktowanie tego regionu odbiło się niekorzystnie na sytuacji zwłaszcza mieszkańców Cieszyna, który położony jest po obydwu stronach granicy i gdzie kontakty rodzinne, profesjonalne i kulturalne obu społeczności: polskiej i czeskiej są niezwykle ożywione.

W związku z wyjątkowym potraktowaniem województwa śląskiego od mieszkańców polskich obszarów przygranicznych chcących wjechać do Czech służby wymagały negatywnych testów na Covid-19.

W uregulowanie sytuacji zaangażowany był polski resort spraw zagranicznych i władze samorządowe.

Tymczasem jak podają praskie władze, w ciągu ostatniej doby w Czechach odnotowano najwyższy od ponad dwóch miesięcy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę o 168 nowych zakażeniach Sars-CoV-2 i czterech zgonach wywołanych Covid-19.
Jest to pierwszy tak wysoki przyrost zakażeń od 11 kwietnia, gdy zarejestrowano 170 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu jednego dnia.

Łącznie od 1 marca br., gdy w Czechach poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia nowym koronawirusem, obecność koronawirusa potwierdzono u 11 044 osób. Łącznie z powodu Covi-19 zmarło 349. W szpitalach przebywają 122 osoby, a liczba wszystkich tzw. aktywnych zakażeń wynosi obecnie 3026.

W ostatnich tygodniach wzrost dziennych przypadków zakażenia gwałtownie się zmieniał. W połowie czerwca notowano mniej niż 50 przypadków dziennie, ale 18 i 19 czerwca zakażenia nagle wzrosły do około 120 przypadków na dobę. Następnie kwota ta znowu spadła do kilkudziesięciu dziennie, by 24 czerwca podskoczyć do 127 zakażeń.

Według agencji CTK, która przedstawiła statystykę resortu zdrowia, zwiększony dobowy przyrost zakażeń związany jest z testami, jakie przeprowadzane są obecnie w miejscowościach, gdzie występują lokalne ogniska epidemii.

W piątek kontynuowane były testy wśród pracowników koncernu Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD). Lokalne ognisko wirusa stwierdzono także w rejonie Liberca na północy Czech – w zakładach Magna Exteriors, które produkują części samochodowe.

Premier Czech Andrej Babisz zapewnił w czwartek, że rząd nie przygotowuje się do ponownego wprowadzenia ogólnokrajowych ograniczeń. Jego zdaniem oznaczałyby to ponowne zamrożenie gospodarki. Premier nie wykluczył jednak wprowadzenia ograniczeń na szczeblu lokalnym; wymienił w tym kontekście m.in. powiat karwiński położony przy granicy z Polską.

W Kraju morawsko-śląskim, gdzie leży ten powiat, już teraz obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy niż w innych częściach kraju. Restrykcje dotyczą m.in. ograniczonej liczby uczestników imprez masowych oraz możliwości odwiedzin w szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj