Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Premier zaprezentował tarczę antyinflacyjną. Zapowiadana obniżka podatków

Facebook Twitter

Wzrost inflacji w Polsce i Europie jest największy od kilkudziesięciu lat. Wskazywane są manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji jako jedne z głównych powodów obecnej sytuacji ekonomicznej. Dziś Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Sasinem zaproponowali obniżkę podatków, które jak twierdzą, mają zamortyzować stopy inflacji i czekające nas podwyżki cen niemal w każdym obszarze.

Fot. twitter.com/PremierRP

Mateusz Morawiecki: Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr

– mówił dziś na konferencji prasowej premier Morawiecki. Zapowiadana jest także obniżka w podatkach za gaz i energię elektryczną.

Mateusz Morawiecki: Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r. Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Podatek VAT na energię elektryczną ma zostać obniżony do poziomu 5% (z obecnego 23%), będzie obowiązywał przez 3 miesiące od stycznia do marca 2022 roku.

Rząd chce wprowadzić także dodatek osłonowy, czyli dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych.

Tarcza antyinflacyjna

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021