Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prestiżowa nagroda dla Marcina Giby z Rybnika za fotografię „Turkusowe jezioro”

Facebook Twitter

Marcin Giba, fotograf z Rybnika nagrodzony w prestiżowym konkursie. Otrzymał Nagrodę Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022, którego celem jest promocja lokalnych fotografów z całego świata.

poprawczak zdjęcia, Wernisaż wystawy Mariana Dembinioka
Fot.pixabay.com

Na tegoroczną edycję napłynęło łącznie ponad 340 tysięcy fotografii z 211 krajów i terytoriów. Marcina Gibę nagrodzono za zdjęcie zatytułowane Turquoise Lake („Turkusowe jezioro”), zgłoszone na konkurs otwarty w kategorii Krajobraz. To jedno ze zdjęć z drona z kolekcji „Podniebne obrazy Marcina Giby”, pokazywano je w listopadzie w galerii Teatru Ziemi Rybnickiej.

Marcin Giba: Większość moich zdjęć powstała na zasadzie jakieś intuicji, że wzlatywałem w miejsca, które z góry okazywały się niesamowicie atrakcyjne. Niektóre fotografie powstały w zimie, więc te miejsca wyglądają tak tylko w danej chwili, więc tutaj nie można mówić o posiłkowaniu się googlemapsem.

Radio 90: I one nigdy tak samo wyglądać nie będą.

Marcin Giba: Tak i akurat w tym cyklu to jest na tyle wygodna sytuacja, że nikt inny prawdopodobnie takiego zdjęcia nie powtórzy

– mówi Marcin Giba w rozmowie z Arkadiuszem Żabką. Fotograf jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

fot.Marcin Giba/ sony.pl

Program National Award to wspólna inicjatywa World Photography Organisation i Sony służąca promowaniu lokalnych fotografów z całego świata. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano zdjęcia z 61 krajów.

Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie moje zdjęcie zostało uhonorowane nagrodą Poland National Award. To dla mnie ogromne wyróżnienie! Fotografię turkusowego jeziorka wykonałem w Polsce za pomocą drona, jesienią 2021 roku. Niech nikogo nie zwiedzie niezwykły błękit wody i kolor piasku: tam nie można się kąpać, a woda jest trująca. Ten krajobraz to wynik ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Zdjęcie pochodzi z mojego długoterminowego projektu Podniebne Obrazy, z cyklu Natural.

Jako zdobywca nagrody Poland National Award Marcin Giba otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, a jego zdjęcie znajdzie się na wystawie Sony World Photography Awards oraz w pamiątkowym albumie.

Nazwiska zwycięzców konkursu studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2022 zostaną ogłoszone 12 kwietnia 2022 r. Nagrodzone prace będą prezentowane od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r. na wystawie w londyńskim Somerset House.

O konkursie Sony World Photography Awards

Organizowany przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz piętnasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają okazję do prezentacji swoich prac w skali globalnej. W ramach konkursu SWPA wyróżnieni zostają także najbardziej wpływowi artyści zajmujący się fotografią — otrzymują oni nagrodę za wybitny wkład w fotografię. W 2022 r. laureatem tej nagrody został znakomity kanadyjski fotograf Edward Burtynsky, dołączając tym samym do znamienitej listy największych nazwisk w branży, takich jak Martin Parr, William Eggleston, Candida Hofer, Nadav Kander, Gerhard Steidl czy Graciela Iturbide.

World Photography Organisation

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 220 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.

Sony Group Corporation

Sony Group Corporation to firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych. Działając na rynku gier, serwisów sieciowych, muzyki, filmów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozwiązań do obrazowania i detekcji oraz usług finansowych, Sony stawia sobie za cel wypełnianie świata emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024