Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prestiżowa nagroda dla Wandy Bukowskiej

Facebook Twitter

Związana z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz Zespołem Pieśni i Tańca Vladislavia Wanda Bukowska otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureatka została nagrodzona w kategorii "upowszechnianie kultury ludowej". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 17 grudnia br. w katowickim kinoteatrze „Rialto”.

fot. Tomasz Żak / UMWS

Wśród 18 kandydatów zgłoszonych do przyznania tej prestiżowej regionalnej nagrody w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury wyróżniono trzech, wśród których znalazła się propagatorka polskiej kultury i folkloru z Wodzisławia Śląskiego. O przyznanie nagrody wnioskowało Wodzisławskie Centrum Kultury, a w imieniu laureatki odebrał ją dyrektor placówki Krzysztof Jaroch.

fot. Tomasz Żak / UMWS

 

Odbiór nagrody w imieniu pani Wandy Bukowskiej był dla mnie wielkim zaszczytem i ogromną przyjemnością. Serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia i życzę naszej laureatce dużo wytrwałości i zdrowia w dalszej pracy artystycznej i pedagogicznej. Nagroda jest również wielkim wyróżnieniem dla naszej instytucji kultury i dobrą promocją Wodzisławia Śląskiego

– mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.

fot. Tomasz Żak / UMWS

Znana doskonale lokalnej społeczności Wanda Bukowska jest założycielką Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, który w tym roku obchodzi jubileusz 37-lecia działalności. Jest choreografem, organizatorką wielu przedsięwzięć promujących tradycje rodzimego folkloru, także tych o randze międzynarodowej. Laureatka nagrody Marszałka Województwa Śląskiego to także autorka książki pt. „Wspomnienia z okresu 1918 do 2018”, w której opisuje lata spędzone na zesłaniu, ciężkie realia powojenne, działalność w harcerstwie, w szkolnictwie, a także bogate doświadczenia związane z pracą instruktora.

fot. Tomasz Żak / UMWS

Wanda Bukowska jest osobą nietuzinkową i charyzmatyczną. Wnosi bezcenny wkład w rozwój i pielęgnowanie tradycji wśród kolejnych pokoleń. Swoją postawą zaświadcza na każdym kroku o zaangażowaniu w upowszechnianie i ochronę kultury regionu, propagując jej wartości i poszukując dla niej nowych przestrzeni

– dodaje Krzysztof Jaroch.

fot. Tomasz Żak / UMWS

Wanda Bukowska jest laureatką licznych nagród prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego oraz Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Z tytułu zaangażowania w działalność ZHP otrzymała m.in. oznakę XXXV-lecia „Harcerska Służba Ziemi Śląskiej” (1980), honorową oznakę „Przyjaciela Dziecka” (1987). W ramach swojej wieloletniej pracy pedagogicznej jej zasługi na polu pedagogiki zostały uhonorowane m.in. nagrodą II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania (1973), Złotym Krzyżem Zasługi (1975), nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach (1986). Działalność kulturalna zaowocowała m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1960) oraz Oznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1983). W 2008 roku otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. W 2009 roku została laureatką nagrody „Narcyz” przyznawanej przez Izbę Handlowo-Przemysłową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego kobietom wyróżniającym się w działalności zawodowej i społecznej.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022