Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezes Kosobucki w Radiu 90: Stawiamy na autobusy wodorowe, wodór będzie coraz tańszy

Facebook Twitter

Stawiamy na autobusy wodorowe, bo wodór będzie coraz tańszy, a sam pojazd będzie tańszy w eksploatacji- prognozuje poranny gość Radia 90 Łukasz Kosobucki prezes Komunikacji Miejskiej w Rybniku. Jak już was informowaliśmy, powołana do życia spółka chce otworzyć nowy rozdział dla pasażerów korzystających z komunikacji autobusowej.

autobusy na wodór w Rybniku
fot. rybnik.eu

Autobusy wodorowe to przyszłość w polskich miastach? Rozmawialiśmy Łukaszem Kosobuckim prezesem Komunikacji Miejskiej w Rybniku.

Radio 90: Po co otworzenie spółki, chociaż poprzednia jak wiemy, ZTZ ile ma długów?

Łukasz Kosobucki: Z nieopłaconych mandatów to między 13 a 17 milionów złotych długu od gapowiczów, czyli osób, które okradają innych pasażerów i miasto jeżdżąc bez biletów.

Radio 90: Po co miasto tworzy tę spółkę?

Łukasz Kosobucki: Rybnik jako jedno z nielicznych w Polsce miast nie posiadało spółki komunalnej przewożącej pasażerów, na którą miałoby wpływ. Spółka, która mogłaby pozyskiwać dotację na autobusy. Chciałbym, aby komunikacja miejska jeździła częściej, to nie jest produkt dla ludzi ubogich, to produkt dla wszystkich niezależnie od statusu majątkowego.

autobusy na wodór komunikacja miejska

Łukasz Kosobucki, prezes Komunikacji Miejskiej w Rybniku

Prezes Kosobucki chce, by w Rybniku jeździły autobusy wodorowe i hybrydowe. Od kilku tygodni na terenie dworca trwa budowa stacji tankowania wodoru. Jak na razie jednak miasto ma problem z przetargiem na dostarczenie do Rybnika 20 autobusów wodorowych. Jedna z firm ,która przegrała przetarg, złożyła odwołanie i chce unieważnienia przetargu. Dziś (14.03.) sprawą zajmuje się Krajowa Izba Odwoławcza.

Grozi nam opóźnienie dostawy autobusów

– nie ukrywa poranny gość Radia 90:

Łukasz Kosobucki: Jeżeli ten wyrok będzie dla miasta niekorzystny, to rzeczywiście dostawa autobusów mocno się opóźni od 3 do 4 miesięcy.

Radio 90: Rybnik stawia na autobusy wodorowe.

Łukasz Kosobucki: Tak, z dofinansowania Zielony Transport Publiczny będzie 20 autobusów wodorowych. Spółka za własne pieniądze kupi 11 takich autobusów. Kolejne zakupy będą uzależnione od rozwoju napędów, cen na rynku, od sytuacji społeczno-gospodarczej oraz zapotrzebowania na przewozy. Wiadomo, że im więcej wodoru się zużywa, tym on taniej wychodzi. Cena wodoru będzie malała, trend światowy mówi o tym, że wodór jest jedynym paliwem alternatywnym, który ma przyszłość.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Łukaszem Kosobuckim prezesem Komunikacji Miejskiej w Rybniku do zobaczenia poniżej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024