Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezes PGG: Aby przetrwać musimy ograniczyć wydobycie

Facebook Twitter

Jeśli kopalnie dalej będą wydobywały tyle węgla, co do tej pory, to grozi im zamknięcie. Dlatego trzeba ograniczyć eksploatację - mówi prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

Przez co najmniej trzy miesiące wydobycie ma być zmniejszone z pięciu do czterech dni w tygodniu:

PGG musi wdrożyć pakiet działań osłonowych, aby walczyć ze skutkami kryzysu. Mniejsza produkcja energii elektrycznej z węgla, którą obecnie obserwujemy, to również mniejsze zapotrzebowanie na paliwo węglowe. Obecny bardzo wysoki stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach stwarza realne ryzyko, że utrzymanie tak wysokiego poziomu produkcji doprowadzi do niekontrolowanego zatrzymywania pracy poszczególnych kopalń. Zasadnym jest wobec powyższego ograniczenie produkcji przynajmniej na okres 3 miesięcy i dostosowanie tej produkcji do zapotrzebowania rynku.

Zmniejszone mają zostać również kontrakty na dostawy usług czy sprzętu na rzecz spółki węglowej. PGG chce także sięgnąć po pieniądze z tarczy antykryzysowej, to w sumie 240 mln złotych.

Musimy się zmienić, bo przetrwają tylko elastyczne przedsiębiorstwa

– podkreśla prezes Rogala:

Te najbliższe 3 miesiące to czas działań zachowawczych, to czas działań elastycznych, które mają umożliwić przetrwanie przedsiębiorstwu przez ten najtrudniejszy dla nas okres. PGG na chwilę obecną jest jedną z setek tysięcy przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem wywołanym przez koronawirusa. S spółka musi być elastyczna, pomimo że jest duża, pomimo tego, że jest to ogromne przedsiębiorstwo. Spółka musi być elastyczna, bo tylko elastyczne przedsiębiorstwa są w stanie przetrwać ten kryzys.

Mniejsze wydobycie oznacza też mniejsze wynagrodzenie dla pracowników. Ma ono zostać obniżone o 20 procent. I to największy problem. Dlatego potrzebna jest zgoda związków zawodowych. W czwartek (16.04.) strona społeczna ma przedstawić swoje stanowisko.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj