Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezes TBS w Rybniku: Trzeba mieć świadomość, że to co dzisiaj wydaje nam się drogie, jutro będzie tanie

Facebook Twitter

Do tej pory wpłynęło około 30 wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w budynku wielorodzinnym, jaki ma powstać przy ulicy Hallera w Rybniku - mówi poranny gość Radia 90 Olgierd Zaraś prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom".

Wizualizacja inwestycji przy ulicy Hallera w Rybniku

TBS ma wybudować 80 mieszkań wraz z lokalami usługowymi w centrum Rybnika za 43 mln złotych

Jutro (9.02.) ma nastąpić przekazanie placu budowy:

Olgierd Zaraś: Bardzo dużo ludzi zadaje nam pytania, mamy bardzo dużo telefonów, bardzo wiele osób przychodzi. Coraz więcej rybniczan i również ludzi z poza miasta, którzy chcieliby w Rybniku zamieszkać, wnioski składa. W tej chwili jest ich około 30. Przełom 2023/2024 jest zaplanowane jest zakończenie tej budowy, jeżeli wykonawca nie napotka na jakieś poważne utrudnienia. Rozplanowane jest to na 2 lata, jutro będzie przekazanie placu budowy. Jeszcze w lutym ma pojawić się tam ekipa, która będzie rozpoczynała prace.

Mieszkania w TBS-ach dedykowane są dla osób, których dochody nie są niskie, ale też nie są zbyt wysokie. Górną granicę wyznacza ustawa. Zamieszkać mogą osoby, które nie mają tytułu prawnego do żadnego lokalu, choć w dniu złożenia wniosku mogą taki posiadać. Przy podpisaniu umowy swoje stare mieszkanie lub dom trzeba sprzedać lub przepisać na kogoś bliskiego:

Olgierd Zaraś: Ustawa nie dopuszcza podnajmowania tych mieszkań, to jest zabronione, a wręcz wymusza to, żeby ludzie nie wzięli innego mieszkania. Przepisy są jasne, może się zdarzyć ktoś, kto będzie chciał to mieszkanie podnająć, a TBS nie jest instytucją śledczą. Będziemy się starali pilnować, aby ustawa nie była naruszana.

Pierwszeństwo w otrzymaniu mieszkania mają ci, którzy zdecydowali się na partycypowanie w jego kosztach. W przypadku 50-metrowego mieszkania wynosi ono około 70 tysięcy złotych. Budowa całego budynku wraz z lokalami usługowymi ma wynieść 43 mln złotych:

Olgierd Zaraś: Myślę, że jeżeli nie wydarzy się na budowie nic nieoczekiwanego, to ta kwota powinna wystarczyć. Ona jest wysoka, ceny w ostatnich miesiącach rosły i wiele wskazuje na to, że będą rosły dalej. Trzeba mieć świadomość, że to co dzisiaj wydaje nam się drogie, jutro będzie tanie.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Olgierdem Zarasiem prezesem Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” w Rybniku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022