Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezes ZNP w Radiu 90: ,,Obniżenie dodatku motywacyjnego do złotówki to poniżenie”

Facebook Twitter

,,Obniżenie dodatku motywacyjnego do złotówki, to poniżenie pracy nauczyciela'' - mówi w porannej rozmowie w Radio 90 prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Izabela Faksa-Lerch.

Jak już was informowaliśmy w ramach oszczędności, władze miasta chcą od 1 stycznia przyszłego roku obniżyć dodatek z 80 złotych do symbolicznej złotówki. Ma to przynieść 1 mln 100 tysięcy oszczędności w skali roku:

Na pewno znika słowo dodatek motywacyjny, ponieważ nie jest to motywacja, jest to demotywacja. Jest to poniżenie pracy nauczyciela. Mamy pod swoimi skrzydłami jeszcze oddział Jejkowice, tam na pewno nauczyciele nie są pokrzywdzeni, jest to minimum 200 złotych.

Władze Rybnika zapowiadają również cięcia etatów w przedszkolach. W przyszłym roku zlikwidowane mają być stanowiska pomocy dla nauczyciela. W sumie zniknąć ma 26 etatów:

Są to pracownicy z wieloletnim stażem, ponieważ mają niektórzy 30 lat stażu, do emerytury mają przynajmniej z 10, 17, 16 lat. Wiem, że dyrektorzy dbają o swoje placówki, tam jest atmosfera tak rodzinna, że nagle znika jeden człowiek, to tak jak by w rodzinie umarł. Brak takiego pracownika w oświacie spowoduje naprawdę duży uszczerbek na zdrowiu dzieci. Ta pomoc jest potrzebna, bo te dzieci, jeszcze teraz w tej dobie, one wymagają naprawdę przytulenia, wymagają dodatkowej pracy, nie związanej tylko z nauczaniem ale z wychowaniem.

Jeszcze w październiku ma dojść do spotkania związków zawodowych z prezydentem Rybnika. O sprawie poinformowana została również centrala ZNP w Warszawie.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Izabelą Faksa-Lerch prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022