Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Prezesi spółek węglowych i dyrektorzy kopalń staną przed sądem

Facebook Twitter

Największy w Polsce proces w sprawie korupcji w górnictwie rusza jutro (06.08.) przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Na ławie oskarżonych ma zasiąść aż 25 osób. Wszystkim grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Na ławie oskarżonych zasiądą między innymi prezesi Kompanii Węglowej Mirosław K. oraz Maksymilian K., były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej – Leszek J. oraz były prezes Katowickiego Holdingu Węglowego – Stanisław G. Oskarżeni są także byli dyrektorzy kopalń: Zofiówka, Krupiński, Borynia, Szczygłowice, Staszic i Wieczorek oraz kilku pracowników biura zarządu JSW.

Przesłany do sądu akt oskarżenia liczy ponad 660 stron, a w sprawie zgromadzono 230 tomów akt. Jakie są zarzuty? Jak ustaliła w trakcie prowadzonego śledztwa prokuratura, w latach 2003-2008 oskarżeni mieli  przyjąć łapówki w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak wyliczono łącznie była to kwota ponad trzech milionów złotych.

Oskarżeni przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za preferowanie konkretnych podmiotów gospodarczych, między innymi w przetargach. Prezesi mieli brać także łapówki w zamian za szybszą realizację faktur jakie firmy dostarczały kopalniom. Teraz odpowiedzą przed sądem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj