Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w wielu miejscach regionu już wybrani. Co dalej?

Facebook Twitter

Tam, gdzie wybory przyniosły rozstrzygnięcie, samorządy czeka teraz procedura zaprzysiężenia nowych włodarzy. Procedura zmieniła się w porównaniu z tą sprzed czterech lat. Zmieniła się bowiem ordynacja wyborcza. Jak wygląda teraz? Sprawdzamy na przykładzie Rybnika.

Mówi rzecznik rybnickiego magistratu, Agnieszka Skupień:

Nowy Prezydent od dnia ogłoszenia wyników wyborów właściwie jest nowym prezydentem, natomiast formalne ślubowanie odbędzie się w ciągu 7 dni po zakończeniu kadencji. Poprzednia kadencja Prezydenta Kuczery kończy się 16 listopada i 7 dni od jej zakończenia Komisarz Wyborczy ma czas na ustalenie terminu Sesji Rady Miasta, na której zostaną zaprzysiężeni nowi Radni. Prezydent będzie ślubował na kolejną kadencję przed nową Radą Miasta.

Czy wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsza sesja nowej Rady Miasta?

Spodziewamy się, (…) że Sesja Rady Miasta, na której zostaną zaprzysiężeni nowi Radni będzie między 19 a 23 listopada. Nie wiemy jeszcze, czy na tej samej sesji Komisarz zdecyduje o tym, że będzie ślubował też Prezydent. Być może będzie to osobna sesja, ale o tym zadecyduje Komisarz Wyborczy.

…nie wiemy czy będzie ślubował Prezydent, pozostały przebieg sesji jest znany:

Sesję Rady Miasta, w tym wyznaczonym terminie, poprowadzi Radny Senior, w tym przypadku będzie to Pan Jan Mura. Na tej sesji Radni będą też decydować o tym, kto zostanie przewodniczącym, wiceprzewodniczącym, może będą też decyzje o komisjach, ale to rada dopiero ustali.

Podobnie procedura wygląda w samorządach, gdzie podczas I tury wyborów nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2020