Prezydenckie loty do Brukseli. Piotr Kuczera co miesiąc z wizytą w europarlamencie
"Raz w miesiącu latam, na dwa, trzy dni do Brukseli" - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Gospodarz miasta został jednym z członków Komitetu Regionów, zrzeszającego samorządowców z całej Europy.

Szacowany czas czytania: 01:15
Loty do Brukseli. Co miesiąc na spotkanie w sprawie samorządu
Komitet jest organem doradczym i opiniotwórczym dla Parlamentu i Komisji Unii Europejskiej. Polska ma w nim 21 reprezentantów w tym prezydenta Kuczerę
Piotr Kuczera: Reprezentuję z jednej strony Śląski Związek Gmin i Powiatów, oczywiście miasto Rybnik, ale też Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, czyli wszystkie organizacje średniego szczebla regionalnego, które są w Polsce. Są akty prawa europejskiego, które muszą być zaopiniowane przez Komitet Regionów, inaczej nie ma możliwości dalszego procedowania.
Radio 90: I zostawia pan sprawy w Urzędzie Miasta Rybnika. Mówi: Dziękuję wam, lecę do Brukseli.
Piotr Kuczera: Absolutnie nie.
Radio 90: A kto za to płaci? My płacimy za pana podróże.
Piotr Kuczera: Jest tak, że rzeczywiście mam diety i one są z poziomu Parlamentu Europejskiego.
Radio 90: Bierze pan wtedy wolne?
Piotr Kuczera: Jest tak, że jest delegacja bezpłatna z urzędu miasta. Taki system działa w całej Europie. No i w jakiś sposób musimy pilnować interesów samorządów.
W skład delegacji z województwa śląskiego wchodzi jeszcze starosta bielski, starosta lubliniecki, oraz Marszałek Województwa. A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika do zobaczenia na radio90.pl
Czytaj także: