Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia z okazji Barbórki

Facebook Twitter

Dziś (24.11.) na stronie Prezydenta opublikowano list z życzeniami dla wszystkich górników i hutników z okazji nadchodzącego święta Św. Barbary. Przypomnijmy, Barbórka obchodzona jest 4 grudnia.

Fot. prezydent.pl

Z powodu pandemii koronawirusa Barbórki w tym roku się nie odbędą. Obchody, uroczyste akademie i karczmy piwne zostały odwołane. Taką decyzję w naszym regionie podjęły zarówno Polska Grupa Górnicza, jak i Jastrzębska Spółka Węglowa.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników oraz wytyczne sztabu kryzysowego działającego w PGG S.A. w związku z pandemią, zarząd podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych na grudzień uroczystości barbórkowych zarówno w kopalniach i zakładach PGG S.A., jak i uroczystości centralnych

– czytamy m. in. w komunikacie PGG.

Dziś na oficjalnej stronie Prezydenta opublikowano list z życzeniami w związku z nadchodzącym Dniem Św. Barbary, patronki górników.

Drodzy Górnicy!

Z okazji Barbórki, pięknego górniczego święta, które jest bardzo ważne dla całej naszej narodowej wspólnoty, składam serdeczne życzenia pomyślności wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego oraz służb wspierających górników. W imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu Rodaków, wyrażam Państwu wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków.

O patriotyzmie i ofiarności Górniczej Braci, o zasługach Górnego Śląska dla Ojczyzny mówią wielkie rocznice historyczne, które właśnie obchodzimy. Jest to czas stulecia powstań śląskich. Ich istotą była nieugięta obrona polskości i walka o przynależność tego regionu do niepodległej Rzeczypospolitej. Zbliża się także 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez reżim komunistyczny, chcący zniszczyć Solidarność i zdławić rodzącą się w Polsce wolność. W krwawej pacyfikacji protestu w Kopalni „Wujek” zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Do historii przeszedł również podziemny strajk w Kopalni „Piast” – najdłuższy strajk stanu wojennego. Pochylam głowę przed ofiarami komunistycznych zbrodni, przed heroizmem i poświęceniem tych wszystkich, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolną Polskę.

W świecie XXI wieku, pośród jego gospodarczych, społecznych i cywilizacyjnych wyzwań, górnictwo ma ciągle wielkie znaczenie. Wydobycie kopalin to ważny czynnik rozwoju. Pozyskiwanie ich było zawsze domeną śmiałków, ludzi szczególnych umiejętności i mocnego charakteru. Nawet współcześnie, w dobie nowoczesnych technologii, zawód górnika należy do wyjątkowo trudnych, wiążących się z ryzykiem i niezwykle odpowiedzialnych. Ze smutkiem i czcią wspominamy tych, którzy na skutek wypadków i katastrof zginęli na swoich stanowiskach pracy. W gwareckiej tradycji ogromną wartość ma wspólnota i więź koleżeńskiej solidarności. Ten wspaniały etos przenika nie tylko pracę, ale także rodziny i górniczą społeczność. Powinno to być inspiracją dla nas wszystkich, zwłaszcza w obliczu zagrożeń i wyzwań, wobec których stanęła dzisiaj nasza narodowa wspólnota.

Globalne zmiany klimatyczne skłaniają do przekształcania systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych i zwiększenia roli niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii. Nie może to jednak prowadzić do gospodarczych wstrząsów, zachwiania naszym bezpieczeństwem energetycznym, do nieprzemyślanego redukowania miejsc pracy i naruszania ludzkiej pewności jutra. O przyszłości górnictwa węglowego powinniśmy decydować z rozwagą. Potrzebujemy dziś w Polsce inwestycji w nowoczesne niskoemisyjne technologie węglowe. Porozumienie rządu i przedstawicieli związków zawodowych dotyczące transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego jest przykładem odpowiedzialnego dialogu społecznego. To zarazem początek przekształceń, które z jednej strony utrzymają nasze bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej – dadzą pracownikom kopalń i ich rodzinom nowe szanse i pozwolą na rozwój regionów górniczych. Oczekujemy obecnie na notyfikację tych ustaleń przez Unię Europejską.

Barbórka to dzień dumy i radości, a także szczególnego zawierzenia opiece górniczej patronki. Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszelkich wyzwaniach. Z serca życzę Całej Górniczej Braci – górnikom pracującym przy wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, miedzi i srebra, ropy i gazu, soli kamiennej i wielu innych cennych surowców oraz służbom ratowniczym i nadzorowi górniczemu – bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia. Niech szczęście i pomyślność panuje w Państwa rodzinach, niech spełniają się Państwa plany i ambicje, niech przyszłość przyniesie dobre dni.

Szczęść Boże!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Oryginalna treść listu: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022