Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Duda w KWK Pniówek: Nie jest to łatwa Barbórka

Facebook Twitter

Nie jest to łatwa Barbórka - mówił dziś popołudniu prezydent Andrzej Duda, który odwiedził w dniu górniczego święta Pawłowice. Wybór miejscowości nie był przypadkowy. W kwietniu tego roku w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do największych od lat tragedii w górnictwie.

Fot. Marek Borawski / KPRP

W KWK Pniówek po wybuchu metanu zginęło 16 górników i ratowników górniczych. Ciała 7 z nich wciąż znajdują się pod ziemią. Trzy dni po katastrofie w Pniówku, w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju po wstrząsie i wypływie metanu zginęło 10 górników. Prezydent po mszy w pawłowickiej parafii udał się do kopalni Pniówek, gdzie składając życzenia górnikom, przypomniał wydarzenia z wiosny tego roku:

Andrzej Duda: Nie jest to łatwy moment, nie jest to łatwa Barbórka. Zwłaszcza tutaj skutki tych tragicznych wydarzeń były po prostu dramatyczne, zwłaszcza dla rodzin, dla górników, dla środowisk. Jestem tutaj dzisiaj, spotykam się z górnikami, spotykam się z rodzinami górników, z żonami, z wdowami po tych, którzy zginęli. Jesteśmy razem i chciałbym, żeby nikt z tych, którzy cierpią po tamtych wydarzeniach, nie miał poczucia, że jest dzisiaj sam, że jest dzisiaj opuszczony. Rozmawiamy także i o postępowaniach związanych z wyjaśnianiem także i przyczyn tamtych wydarzeń i o tym jakie będą następne działania.

Fot. Marek Borawski / KPRP

Prezydent Andrzej Duda odniósł się też do kryzysu energetycznego. Jak przyznał, nie jest możliwe zwiększenie wydobycia węgla, tak szybko jak byśmy wszyscy oczekiwali:

Andrzej Duda: Niestety jest tak, że właśnie nie jesteśmy w stanie tego wydobycia, którego zaniechano w ciągu ostatnich lat teraz nagle przywrócić. Dzisiaj jest tak, że kopalnie są mobilizowane i górnicy rzeczywiście ciężko pracują, ciężej niż do niedawna i ta praca jest znacznie bardziej intensywna właśnie po to, by w miarę możliwości mimo tych ograniczeń, które wcześniej się pojawiły teraz zwiększać wydobycie. Konieczne jest także importowanie węgla do naszego kraju z zewnątrz po to, byśmy mogli temu problemowi poradzić. To są także i te kwestie, które są właśnie dyskutowane teraz. To są dzisiaj nasze poważne problemy i nie ma co ukrywać, z tymi problemami właśnie w tym dniu musimy się zmierzyć.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach rozpoczęła się mszą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Później prezydent Duda udał się do kopalni Pniówek, gdzie spotkał się z rodzinami i wdowami tragicznie zmarłych górników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024