Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Fudali zachęca, by podatki odprowadzać do Rybnika: Będą zniżki!

Facebook Twitter

Tańsze bilety dla osób zameldowanych w Rybniku. Ustalono ulgi w przejazdach autobusami należącymi do Zarządu Transportu Zbiorowego. Mniej zapłacą ci, którzy z fiskusem będą rozliczać się na terenie miasta.

Bo jak podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali: z oferty korzysta szeroka grupa osób, nie zawsze są to mieszkańcy:

Będziecie mogli jeździć taniej naszą komunikacją, jeżeli dochody z podatku od dochodów osobistych zostaną w naszym mieście. Miasto ma duże koszty związane chociażby ze sportem, z rekreacją, z administracją. Świadczy w tym zakresie wiele usług, nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla mieszkańców okolicznych gmin. Ale te środki, które wpływają do naszego miasta zdecydowanie się kurczą. Będziemy dalej pomagać, ale musimy również zadbać o tą stronę dochodową. Taka możliwość jest poprzez złożenie odpowiedniego dokumentu, który się otrzymuje w Urzędzie Skarbowym, trzeba złożyć wniosek o opodatkowanie się w naszym mieście.

Magistrat zapowiada, że system zachęt będzie rozszerzany. Póki co, to bilet zrównoważony dla osób, które zdecydują się zostawić auto w garażu, a równocześnie udowodnią, że rozliczają się w rybnickiej skarbówce; są też ulgi dla rodzin wielodzietnych i cyklistów:

W tej chwili w naszym regulaminie, rodziną wielodzietną jest rodzina, która składa się z mamy, taty i trójki dzieci. Tu można zakupić taki bilet miesięczny dla tych dzieci z trójką za dziewięć złotych, z czwórką za 4,50.

Rowerzyści za przewóz swoich dwóch kółek na linii 43 zapłacą 2 złote, a nie jak do tej pory 5 złotych.

Będziemy wprowadzać jeszcze różne inne formy zachęt. Wiem, że niektóre samorządy idą bardzo daleko i są takie, które dają do wylosowania samochody osobowe dla osób, które płacą podatki dochodowe, więc jeżeli tutaj te rozwiązania związane z tańszą komunikacją przyniosą nam spodziewane efekty, to będziemy dalej zachęcać, żeby ten budżet naszego miasta po stronie dochodowej był jak najbardzie zapełniony. To jest dopiero początek, sondujemy rynek, jak się mieszkańcy zachowają. Jeżeli to przyniesie określone korzyści, to będziemy rozszerzać ten zakres uprawnień.

Na koniec powiemy o jeszcze jednej uldze. To bilet rodzinny, z którego można korzystać w weekendy, święta, a także dni wybrane przez urzędników. Wystarczy, że jeden z członków rodziny dokona rejestracji przejazdu w autobusie biletem okresowym, pozostali mogą kupić bilety za złotówkę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022