Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Prezydent Kuczera o śmieciach w Rybniku

Facebook Twitter

Góry śmieci na osiedlach i dzikie wysypiska na pokopalnianych hałdach- tak wygląda początek roku w Rybniku. O problemach związanych z odbiorem odpadów Arkadiusz Żabka rozmawiał z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą.

Zdaniem gospodarza miasta wynikają one z zawieszającego się systemu elektronicznego rejestru odpadów:

Weszła moim zdaniem słuszna rzecz- tak naprawdę- rejestracja wszystkich odpadów. Systemy elektroniczne, które zostały do tego stworzone, niestety nie wytrzymują tego sprawdzianu- bym powiedział- życiowego i w efekcie jest tak, że rzeczywiście ciężarówki muszą czekać z tymi śmieciami po 2-3 godziny, aby się zarejestrować, bo system się zawiesza. Z tym firmy walczą, stąd też ten odbiór nie jest niestety płynny. Było spotkanie u mojego zastępcy i była rozmowa z podmiotami, które wygrały przetargi na odbiór tychże śmieci no i sytuacja jest przez nas rozpoznana i jest jasny komunikat: Tam gdzie ma odbioru, tam będą naliczane kary.

Tymczasem firmy odbierające odpady twierdzą że winny jest nowy harmonogram ich odbioru. Ten zdaniem prezydenta Kuczery jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców a możliwościami firm odbierających odpady:

On jest pewnym kompromisem między tymi głosami mieszkańców, które napływają do wydziału gospodarki komunalnej ze spostrzeżeniami firmy, ale tak naprawdę musi być też pewna kalkulacja finansowa tzn. jakie są realne koszta tychże odbiorów. Ta częstotliwość się zwiększyła, harmonogram jest ustalany poprzez uchwałę Rady Miasta. Tam mamy kwestię i częstotliwości wywozu i stawki, ale one wynikają też z przetargu oczywiście.

Radio 90: Czy jest możliwa modyfikacja tego harmonogramu?

Tak, na pewno, jeżeli są jakieś problemy, będziemy to w kolejnych rozdaniach modyfikować.

W porannej rozmowie w Radio 90 pytaliśmy także prezydenta Rybnika, jak zamierza rozwiązać problem dzikich wysypisk na hałdzie pokopalnianej w Rybniku-Chwałowicach:

To nie jest tak, że samorząd miasta Rybnika jest odpowiedzialny za każdą posesje, bo tak naprawdę to jest posesja prywatna. Z naszego punktu widzenia interweniujemy, straż miejska interweniuje, ale prawda jest też taka, że mieszkańcy wykorzystują sobie te tereny pogórnicze jako miejsce składowania głównie materiałów budowlanych i Polska Grupa Górnicza- jesteśmy oczywiście w kontakcie- musi w sposób bardziej konsekwentny walczyć z tego typu zjawiskiem i zabezpieczyć po prostu wjazd na tego typu hałdy, bo często jeden zwykły szlaban, brak ochrony powoduje, że gdzieś tam pojawia się ten samochód, który wysypuje, a niestety za nim pojawiają się kolejne, bo jest pewne przyzwyczajenie, że tam jest taka możliwość.

Cała rozmowa z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia poniżej:

Zobacz naszą interwencję na dzikich wysypiskach w Rybniku-Chwałowicach:

Więcej o problemie ze śmieciami w Rybniku w naszych ostatnich materiałąch:

Rybnik: Dzikie wysypiska na hałdzie w Chwałowicach [FOTO,WIDEO]

Góry śmieci w Rybniku- Boguszowicach [WIDEO]

Dzikie wysypiska w Chwałowicach? Mamy na filmie worki śmieci na dachu przystanku

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020