Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Kuczera w Radiu 90: ,,Oby to nie było porozumienie, by uspokoić nastroje”

Facebook Twitter

,,Oby to nie było porozumienie na wiwat, by uspokoić nastroje wśród górników'' - mówi w porannej rozmowie Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Gospodarza miasta pytaliśmy o ocenę porozumienia zawartego pomiędzy związkowcami a rządem.

Zakłada ono, że dwie rybnickie kopalnie Chwałowice i Jankowice, mają pracować najdłużej ze wszystkich kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej, bo aż do 2049 roku:

Jesteśmy akurat w takim miejscu na ziemi, gdzie okazuje się, że górnictwo w Polsce będzie trwało najdłużej. Z jednej strony stabilizacja cieszy, a z drugiej strony w tyle głowy mam, że po drodze jest Komisja Europejska, zobaczymy co dalej będzie. Oby to nie było porozumienie na wiwat, na uspokojenie nastojów. Ja jestem zwolennikiem dłuższej perspektywy, ale takiej, która mobilizuje jednak do przekształceń, bo trzeba się pogodzić z tym, że w ramach udzielonego ładu, górnictwo na terenie Unii Europejskiej będzie stopniowo wygaszone.

W programie dla Śląska powinny się znaleźć ogromne pieniądze pozwalające na przywracanie do życia terenów pogórniczych

– podkreśla prezydent Kuczera:

To miejsca, które wymagają gigantycznych nakładów, to nie jest prosta łąka dobrze skomunikowana, gdzie wystarczy tylko pociągać media i inwestor sam się znajdzie. To są tereny z hałd, to są tereny gdzie rotacja górnicza tych ziemi dała się we znaki. Mówiąc wprost, inwestorzy, którzy inwestują, nie chcą inwestować w tego typu miejscach, nawet jeżeli ta komunikacja tam jest w miarę dobra. Naszym atutem jest ilość mieszkańców, ilość osób, które mają jakieś doświadczenie techniczne. Jestem wielkim zwolennikiem tego, aby te pieniądze w dużej części szły na nowoczesną technologię.

Całą poranną rozmowę możecie odsłuchać pod TYM linkiem

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022