Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Raciborza kontra komisja rewizyjna. Ważny głos RIO wspierający prezydenta

Facebook Twitter

"To gra polityczna, która jest stawiana ponad procedury" – tak Dariusz Polowy, prezydent Raciborza określa skierowanie do Regionalnej Izby Obrachunkowej opinii komisji rewizyjnej raciborskiej rady. Wnioskuje ona, aby nie udzielać prezydentowi Raciborza absolutorium na czerwcowej sesji.

Tymczasem Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała pismo radnych z tej komisji. Jak mówił wczoraj (28.06.) podczas krótkiego briefingu prasowego Polowy –

RIO w uzasadnieniu wskazywała, że argumenty, jakich użyła komisja rewizyjna, absolutnie nie mogą być brane pod uwagę w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu.

Dariusz Polowy: Komisja rewizyjna mylnie argumentuje, że nie można udzielić prezydentowi absolutorium, bo prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wiceprezydenta Wacławczyka. Przecież to ci sami ludzie skierowali tę sprawę do prokuratury, aby potem używać tego argumentu przeciw prezydentowi. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazuje, że nie ma żadnego związku z wykonaniem budżetu. Ponadto, wszyscy wiemy, że prokuratura szybko wyjaśniła sprawę, stwierdzając, że żadnego naruszenia prawa nie było i umorzyła postępowanie.

Komisja rewizyjna zarzucała Polowemu również to, że naruszył zasady udzielania dotacji w podziale środków na sport. Również i z tym wątkiem się RIO nie zgodziło. Miał bez zgody rady miasta objąć udziały w spółce komunalnej.

Dariusz Polowy: RIO jasno wskazała, że działania prezydenta w tym zakresie były zgodne z prawem i polegały na ścisłym wykonywaniu uchwał rady miasta

Z żadnym z zarzutów RIO się nie zgodziło, co więcej doceniła realizację budżetu miasta

– mówił prezydent Polowy.

Dariusz Polowy: Skład orzekający stwierdza, że w zakresie oceny wykonania przez prezydenta budżetu rok 2020 komisja rewizyjna nie wniosła żadnych uwag, a wręcz oceniała, iż  prezydent miasta realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu publicznymi. Natomiast przedstawione przez komisję rewizyjną  Rady Miasta Racibórz zarzuty i nieprawidłowości, nie są związane bezpośrednio z wykonaniem budżetu i w związku z tym, nie mogą stanowić przesłanek uzasadniających sformułowanie wniosku o nieudzielenie absolutorium prezydentowi miasta.

Sesja absolutoryjna w raciborskim magistracie zaplanowana jest na 30 czerwca.

Opinia RIO z dnia 25.06.2021

tekst oświadczenia prezydenta RIO

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022