Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezydent Raciborza składa wniosek o stwierdzenie nieważności nowelizacji uchwały budżetowej

Facebook Twitter

Prezydent Raciborza złożył wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz do Wydziału Nadzoru Prawnego wojewody śląskiego o stwierdzenie nieważności nowelizacji uchwały budżetowej. To pokłosie ostatniej sesji Rady Miasta, na której radni zdaniem prezydenta Dariusz Polowego, bezprawnie dokonali zmian w budżecie.

Urzędnicy w Raciborzu pukają do drzwi

9 radnych popierających prezydenta nie wzięło udziału w głosowaniu. Spór toczy się o budowę stadionu na ulicy Srebrnej, którą prezydent mimo sprzeciwu większości radnych chce realizować.

Dariusz Polowy: W związku z powyższym, że zachodzi uzasadniona obawa co do zgodności działania Rady Miasta Racibórz z obowiązującym porządkiem prawnym, postanowiłem o złożeniu wniosku o stwierdzenie nieważności uchwały do RIO oraz Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Dlaczego podjąłem takie działania? To prezydent miasta odpowiada za wykonanie budżetu, a jeśli zmiany są w budżecie wprowadzane bezprawnie, to trudno żeby prezydent na to nie reagował.

W związku z tym prezydent Dariusz Polowy wstrzymał się z wykonaniem uchwały budżetowej w zakresie przyjętej na ostatniej sesji zmiany budżetu. Brak porozumienia w raciborskim samorządzie, oznacza zdaniem prezydenta Raciborza zawieszenie kilku uchwał:

Dariusz Polowy: Co za tym idzie, niemożliwe staje się m.in przeznaczenie wpływów dochodów z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na organizację szczepień, gdyż wprowadzenie środków do budżetu zostaje zawieszone. Kolejne, finansowanie z tego funduszu dopłaty do czynszów i realizacja zadania „Wspieraj Seniora” też zostaje zawieszone. Ogłoszenie nowego konkursu ofert dla klubów sportowych- niestety ta zmiana też zostaje zawieszona.

Wojewoda ma 30 dni na wydanie ewentualnego rozstrzygnięcia nadzorczego. Dodajmy, że prezydent Raciborza Dariusz Polowy stracił większość w Radzie Miasta w ubiegłym roku, nie otrzymał wówczas także wotum zaufania. W przypadku nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania także w tym roku, Rada Miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj