Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Prezydent Wodzisławia upomina się o pieniądze dla szpitala

Facebook Twitter

"Brak szpitala w Wodzisławiu na liście placówek z dofinansowaniem jest nieracjonalnym działaniem. Decyzja o nieprzekazaniu pieniędzy dla tej lecznicy jest dla mnie niezrozumiała" - pisze w liście do marszałka województwa śląskiego prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca.

Przypomnijmy: Urząd Marszałkowski przekazał 127 milionów złotych na walkę z koronawirusem dla placówek medycznych. Nie ma wśród nich lecznicy z Wodzisławia.

W swoim liście prezydent Wodzisławia podkreśla, że szpital przyjmuje obecnie pacjentów z ościennych gmin, od kiedy szpital w Raciborzu został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny i z tego powodu pomoc finansowa jest niezbędna. Mieczysław Kieca w liście do Jakuba Chełstowskiego podkreśla, że sytuacja wodzisławskiej lecznicy jest zła od lat, z powodu niedofinansowania systemu ochrony zdrowia. Zakład funkcjonuje dzięki wsparciu z budżetu powiatu, okolicznych miast i gmin oraz sponsorów.

Apeluję o przekazanie środków finansowych na zapewnienie szpitalowi w Wodzisławiu niezbędnego zaplecza kadrowego i sprzętowego

– pisze Mieczysław Kieca podkreślając, że walka z koronawirusem jest sprawą kluczową i nie można w tej sytuacji zapominać o pacjentach i personelu wodzisławskiej lecznicy, których zdrowie i życie trzeba zabezpieczyć.

Cały tekst listu:

Szanowni Państwo Rządzący,

jako politycy i samorządowcy parę tygodni temu rozpoczęliśmy walkę, jakiej nasze pokolenia nie miały szansy wcześniej doświadczyć. Wydawać by się mogło, że na pozór wszyscy, poczuwając tę ogromną odpowiedzialność za drugiego człowieka, podejmujemy niezliczone działania, by uchronić nas przed prawdziwą katastrofą.

Dotarła do mnie informacja, że 123 miliony złotych przeznaczyły władze województwa śląskiego na walkę z koronawirusem. Pieniądze otrzyma 27 placówek medycznych. Na liście dofinansowanych placówek brakuje szpitala w Wodzisławiu Śląskim. Decyzja ta jest dla mnie całkowicie nieracjonalnym działaniem.

Sytuacja finansowa placówki z powodu trwającego od wielu lat niedofinansowania systemu ochrony zdrowia jest zła. Tylko dzięki wsparciu udzielanemu ze środków budżetu powiatu, okolicznych miast, gmin i darczyńców zakład ten jeszcze funkcjonuje. Jako rządzący i mający tego pełną świadomość żądam konkretnych wyjaśnień z podjętych nieracjonalnych kroków.

Tylko dzięki zaangażowaniu kierownictwa oraz personelu tej placówki zawdzięczamy, że obecnie możemy zabezpieczyć opiekę zdrowotną dla potrzebujących mieszkańców naszego miasta.

Niezrozumiała jest dla mnie podjęta decyzja o braku dofinansowania, gdzie szpital w Wodzisławiu Śląskim przyjmuje pacjentów z gmin ościennych, kierowanych w skutek przekształcenia Szpitala Rejonowego im. J. Rostka w Raciborzu w jednoimienny szpital zakaźny i pomoc finansowa jest niezbędna.

Walka z epidemią jest obecnie sprawą kluczową! Jest dla mnie rzeczą niepojętą, jak można zapominać o personelu i pacjentach wodzisławskiego szpitala, których zdrowie i życie należy zabezpieczyć!

Apeluję o przekazanie środków finansowych na zapewnienie PPZOZ-owi w Wodzisławiu Śląskim niezbędnego zaplecza kadrowego, sprzętowego i wyposażenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 lipca 2020