Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problem z pseudografficiarzami w Raciborzu [WIDEO]

Facebook Twitter

Park im. Miasta Roth w Raciborzu to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Jest tam siłownia pod chmurką plac zabaw dla dzieci, staw, z którego korzystają kajakarze i ścieżki dla miłośników spacerów. Niestety: miejsce to lubią również grafficiarze. Niedawno udało się złapać młodego człowieka, który zniszczył elewację budynku, w którym, mieści się magazynek oraz szatnie Akademii Kajakowej. Chłopak przeprosił i naprawił szkodę. Ale raciborzan odwiedzających park martwi, że nie wszyscy dbają o wspólną przestrzeń.

To jeden z grzechów młodych ludzi. Najczęściej to oni malują po murach, niszcząc elewacje budynków w miastach. Trudno namierzyć potem winowajcę, chyba że są świadkowie lub udało się takiego grafficiarza „złapać za rękę”.

My na to przyzwalamy, bo byli przy tym ludzie, którzy spacerowali, patrzyli na młodego człowieka, który pisze sprayem po ścianie i nie zareagowali, więc szlag człowieka trafia. Było to Późnym wieczorem, co nie zmienia faktu, że można było zadzwonić na policję. Szybko namierzyłem gościa, jest to dzisiaj już pomalowane, co nie zmienia faktu, że jest to już ostatnia tego typu moja akcja i dobre serce, że komuś pozwolę odrobić to, co zepsuł.

Wyszło nie tak, jakbyśmy się spodziewali, ale jest naprawione, cieszymy się, że jest. Takie sprawy już nie będą błaho odpuszczane. Są wyroki w Raciborzu tych pseudografficiarzy, którzy dostali kupę pieniędzy do zapłacenia. Jest gościu, który pisał po naszych klatkach, blokach elewacjach- dostał wyrok, dostał 70 tys. zł do zapłacenia.

-mówi Mariusz Miczek, prezes Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Mariusz Miczek apeluje do rodziców, by zwracali uwagę na to, co robią ich dzieci i nie byli aż tak pobłażliwi:

Gdybym ja to zrobił kilka lat temu, a aniołkiem nie byłem, bo również chodziłem po osiedlu, również piliśmy ukradkiem oranżadę gazowaną i próbowałem papierosy w wieku 17 lat- każdy z nas gdzieś tam kiedyś próbuje. Są granice, których nie powinniśmy przekraczać. Wydaje mi się, że to jest nasze podwórko- tym bardziej że mieszka gościu blisko tego budynku, przesiaduje tam co drugi dzień- więc jest taka zasada, że jednak dbamy o swoje. Ja bym od razy dostał lanie od razu pędzel od ojca, dostałbym ubrania zmienne i malowałbym to i nie byłoby dyskusji nawet. Schemat powinien być taki, że dostaje szanse, gościu przychodzi, maluje, działa, mówi: przepraszam i idzie dalej.

W Parku im. Roth w Raciborzu graffiti na murach nie brakuje, napisy pojawiają się w różnych miejscach. Zapytaliśmy o opinię osoby, które korzystają z tego miejsca:

-usłyszeli w Parku im. Roth o raciborzan Monika Sokołowska i Przemek Niedźwiecki.

W ubiegłym roku policja w Raciborzu prowadziła 26 spraw dotyczących zniszczenia elewacji przez graffiti. 17 z nich uznano za wykroczenie, 9 za przestępstwo:

Jeżeli sprawca poprzez naniesienie napisu zniszczy mienie, czyli nie można zmyć tego napisu, ważna jest wartość strat poniesionych przez właściciela. W przypadku strat do 500 zł mówimy o wykroczeniu, za które grozi kara ograniczenia wolności, grzywny, bądź po prostu kara grzywny do 5 tys. zł. Jeżeli wartość strat wyniesie więcej niż 500 zł- mówimy tutaj o przestępstwie, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Radio 90: Czy łatwo jest takiego sprawcę zatrzymać, bo chyba ważne jest, aby zatrzymać go na gorącym uczynku.

Dokładnie, dlatego apelujemy do mieszkańców, że w przypadku zauważenia sprawcy, zniszczenia mienia czy nanoszenia napisów graffiti, aby powiadomili organy ścigania. Oni nie muszą zwracać bezpośrednio uwagi sprawcom, warto jednak poinformować odpowiednie służby. Jest nam o wiele łatwiej wtedy udowodnić winę tym sprawcom

-apeluje Paweł Malcharczyk z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Paweł Malcharczyk, Komenda Powiatowa Policji w RAciborzu

Zdjęcia i film z Parku im. Roth poniżej:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj