Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problem z rybnicką komunikacją autobusową. Czy dzieci dojadą do szkół?

Facebook Twitter

Zbliża się nowy rok szkolny. W dobie koronawirusa z wieloma obostrzeniami w szkołach, ale by uczniowie mogli się do nich zastosować najpierw będą musieli tam dotrzeć. Z tym może być ogromny problem zwłaszcza w czerwonej strefie, którą wciąż pozostają Rybnik i powiat rybnicki. Czy Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku będzie w stanie dowieźć wszystkich na zajęcia?

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Przygotowujemy się do tego

– mówi Radiu 90 dyrektor ZTZ Łukasz Kosobucki:

Pozyskujemy informacje o liczbie uczniów w porównaniu do zeszłego roku oraz o trybie pracy szkół. Jakie będą tryby zmianowe, jakie będą godziny. Porównujemy też to, co było w zeszłym roku we wrześniu, do tej oferty, która jest teraz. Mamy kilka planów, mamy kilka pomysłów. Czekamy jak to ruszy, czekamy czy wreszcie Rybnik przestanie być czerwoną strefą. Jeżeli nadal Rybnik będzie czerwoną strefą, a uczniów będzie tyle samo, praca w szkołach będzie jednozmianowa, to nie jesteśmy w stanie przewieźć tylu osób.

Czy można zwiększyć ilość kursów autobusów tak, by jednak sprostać temu zadaniu?

Obliczyliśmy w porównaniu do zeszłego roku taką symulacją, przy tych założeniach, że będzie potrzebnych około 20 sztuk autobusów na dzień roboczy. To nie jest możliwe, bo w tej chwili dowiadywaliśmy się u przewoźników, to możemy wydelegować maksymalnie 10 z działającym systemem poboru opłat. Nie jest to możliwe. Koszty takich zmian to jest 28 tysięcy złotych na dzień roboczy. Cały czas trwają prace koncepcyjne nad dołożeniem kursów. Jest to ogromny problem. (…) Autobusy nie są z gumy, a my nie dysponujemy taką dużą liczbą autobusów.

Przypomnijmy w czerwonej strefie autobusie może przewozić 30% osób, a co drugie siedzenie musi pozostać wolne. To oznacza, że w standardowym, 12-metrowym pojeździe będzie to limit 30 osób, a w autobusie przegubowym 45 osób. Czy wiadomo kto będzie kontrolował liczbę pasażerów?

Według prawa przewozowego za bezpieczeństwo i higienę odpowiada przewoźnik, czyli kierowca reprezentuje przewoźnika. Natomiast ja nie będę tego wymagał, bo nie mogę. Kierowca ma kierować autobusem, a nie liczyć. Zresztą, co ma kierowca zrobić jak będzie przeładowanie? Ten problem był już ćwiczony. Wtedy, na początku covidu, policja miała kontrolować i ja byłem tak umówiony z policją, że jeżeli oni zatrzymają taki pojazd, każe wysiąść osobom, to był autobus zastępczy. Teraz jak będzie nie wiem. Są to przepisy z powietrza. Z prawnego punktu widzenia kierowca nie będzie liczył pasażerów, bo nie jest od tego.

Jak dodaje dyrektor Kosobucki:

problem mógłby się rozwiązać sam, gdyby Rybnik trafił do żółtej strefy, bo tam limit pasażerów wzrasta do 50%.

Czy tak się stanie? Kolejną uaktualnioną listę powiatów z zaostrzonymi obostrzeniami Ministerstwo Zdrowia ma podać jutro (27.08.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022