Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy kierowców firm transportowych. Co z Profilem Kierowcy Zawodowego?

Facebook Twitter

Firmy transportowe mogą stanąć. Kierowcy zawodowi nie mogą się szkolić i przedłużać uprawnień. Nie działa wprowadzony 6 kwietnia Profil Kierowcy Zawodowego. Miało być łatwo, przejrzyście, cyfrowo....a wyszło jak zwykle.

fot. pixabay

Na profil nie można się zalogować, większość wydziałów komunikacji ma problem, by wygenerować specjalny elektroniczny klucz potrzebny do rejestracji. A według przepisów kierowcy zawodowi muszą odnawiać swoje uprawnienia co 5 lat. Problem dotyczy też osób, które chciałby rozpocząć pracę w tym zawodzie:

Piotr Jakubowski: Zmieniły się przepisy, wszystko stanęło. My nie możemy przeprowadzić szkoleń, bo nie ma systemu. Te profile Zawodowego Kierowcy w ogóle nie działają, my nie umiemy tego pobrać. Ośrodki nie mogą szkolić, kierowcy nie mogą się szkolić, nie mogą przedłużać prawa jazdy. Ośrodki egzaminacyjne nie mają żadnej bazy pytań, nie wiedzą, kiedy wystartują z egzaminami na te kwalifikacje. Wszystko stoi. Za chwile nie będzie miał kto jeździć ciężarówkami. Urzędy w ogóle nie wiedzą, o co chodzi, robią coś, na czym w ogóle się nie znają. A WORD-y też w zasadzie nie wiadomo kiedy zaczną egzaminować tę kwalifikację, bo nie mają bazy pytań. Nie wiedzą, jak to będą robić, nie wiedzą, czy będzie to papierowo, czy komputerowo. Kompletnie nic, chaos. Naprawdę będzie potężny problem w transporcie i w szkoleniu kierowców.

mówi Piotr Jakubowski z Górnośląskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia. O problemach z Profilem Kierowcy Zawodowego mówi też Arkadiusz Łuszczak, naczelnik wydziału komunikacji i transportu w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu:

Arkadiusz Łuszczak: Niestety dzisiaj takiego profilu nie jesteśmy w stanie wydać. Do tej pory kierowca zgłaszał się bezpośrednio do ośrodka szkolenia kierowców, gdzie odbywał szkolenia, a następnie uzyskiwał zaświadczenie w wersji papierowej, które przynosił do wydziału. Dzisiaj zobowiązany jest do zgłoszenia się wydziału komunikacji po tzw. profil kierowcy zawodowego w formie cyfrowej, a następnie udanie się do ośrodka szkolenia kierowców. Tego dzisiaj niestety zrobić się nie da. Nie można wygenerować tego klucza, nie jest możliwe uzyskanie i wprowadzenie wszystkich danych do systemu.

Problem jest ogólnopolski. Za oprogramowanie odpowiedzialna jest Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wykonała je na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Trafiły tam nasze pytania o dalsze prace nad systemem i o termin usunięcia usterek, pytamy kiedy system zacznie działać. Czekamy na odpowiedź.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj