Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy na granicach. Mieszkańcy regionu piszą do MSWiA i premiera

Facebook Twitter

Po tym jak w związku z koronawirusem wprowadzono kontrole, w korkach między Czechami a Polską utknęli mieszkańcy regionu, którzy pracują w czeskich kopalniach czy fabrykach z branży motoryzacyjnych. Żeby wrócić do domu z pracy stoją nawet 6 godzin. Tak był tego popołudnia w Cieszynie- Boguszowicach, stąd apel do premiera Mateusza Morawickiego i MSWiA o przywrócenie możliwości przejścia w miejscowości Gołkowice- Zawada.

Chodzi o to, aby mogły z niego korzystać tylko i wyłącznie osoby przekraczające granicę w sprawie pracy:

Stoimy na przejściach miedzy tirami od 4 do 5 godzin

– czytamy w piśmie do władz. Przypomnijmy: Katarzyna Walczak, rzeczniczka śląskiego oddziału Straży Granicznej powiedziała Radiu 90, że pogranicznicy widzą ten problem, przekazują sprawę swoim zwierzchnikom.

Cały list w sprawie przejścia w Gołkowicach:

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości przywrócenia przekraczania granicy z Republiką Czeską w miejscowości GOŁKOWICE-ZAWADA, tylko dla osób pracujących, zarówno dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej jak i dla obywateli Republiki Czeskiej.

Nadmieniam, że z wyżej wymienionego przejścia codziennie korzystało wielu rodaków pracujących w zakładach czeskich, zarówno mężczyzn jak i kobiet z powiatów: wodzisławskiego, rybnickiego, jastrzębskiego, raciborskiego a nawet osoby zamieszkujące Górnośląski Okręg Przemysłowy a pracujących w Karvińsko- Ostravskich zakładach pracy.

W chwili obecnej mamy otwarte przejścia w Cieszynie- Boguszowicach, w Chałupkach oraz na autostradzie A1 w Gorzyczkach gdzie wbrew doniesieniom w drodze powrotnej jest brak możliwości opuszczenia autostrady i rozjechania się do domów na węźle Gorzyczki jak to jest upublicznione w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 13 marca 2020 roku.poz 434.

Nadmieniamy, że na wspomnianym przejściu znajduje się funkcjonujący i otwarty przez Ministra 13 listopada 2017 roku posterunek policji z ogromnym gmachem służącym wcześniej za Czesko-Polskie przejście graniczne.

W obecnej sytuacji my pracownicy, matki i ojcowie rodzin, niejednokrotnie wynajmując kogoś do opieki nad dziećmi w chwili zamknięcia szkół i przedszkoli stoimy na
przejściach miedzy tirami od 4 do 5 godzin. Gdzie Tiry przekraczają granice i rozjeżdżają się po Polsce bądź jadą gdzieś dalej. Przykładowo wstajemy o 2. 45 a w domu jesteśmy 19.30 po zmianie pierwszej trwającej [od 5.45-13. 45].

Z bacznością i szczególną uwagą śledzimy podjęte decyzje i zalecenia zarówno pana premiera Babisza jak i pana premiera Morawieckiego i innych instytucji i resortów państwowych, pana ministra zdrowia Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego, które wprowadziliśmy w swoich domach.

Mamy pełne zaufanie i wierzymy, że z tą sytuację w końcu wszyscy wygramy.

Bardzo prosimy o rozważenie możliwości otwarcia tylko dla pracujących przejścia GOŁKOWICE-ZAWADA z takim zapleczem, gdzie dziennie stoi i tak patrol.

Z wyrazami szacunku, pracownicy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj