Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy z kubłami na odpady w gminie Godów

Facebook Twitter

Kubły na odpady kością niezgody w gminie Godów. Z prośbą o interwencję zwrócił się do nas jeden z mieszkańców.

Fot. pixabay.com

Jak pisze gmina Godów zamieściła ogłoszenie, że będą odbierane kubły na śmieci dostarczone mieszkańcom w 2017 roku przez jedną z firm. Po 6 latach użytkowania kubły mają być czyste i nieuszkodzone. Nikt z mieszkańców nie był jednak informowany, że kubły są w dzierżawie, teraz firma żąda 45 złotych za kubeł. Dlaczego Urząd Gminy w Godowie umywa od wszystkiego ręce i przerzuca wszystko na mieszkańców? – pyta nasz słuchacz. Co na to tamtejsze władze? Zdecydowaliśmy o likwidacji kubłów na popiół z prostych powodów – mówi zastępca wójta gminy Godów, Tomasz Kasperuk:

Tomasz Kasperuk: Były to kubły dzierżawione. Te kubły nigdy nie były ani własnością mieszkańców, ani gminy. W związku z tym, że coraz więcej pieców tzw. kopciuchów jest wymienianych- blisko półtora tysiąca (sztuk- przyp. red.) w ostatnich latach dofinansowaliśmy mieszkańcom na wymianę i było mnóstwo uwag, że ci mieszkańcy, którzy nie produkują popiołu, jak gdyby dopłacają do tych, którzy produkują popiół, a ustawodawca nie dał możliwości zniżki tym mieszkańcom. Postanowiliśmy nie podwyższać kosztów systemu i zlikwidowaliśmy te kubły z posesji. Dlatego, że były to kubły dzierżawione, to w tej chwili firma daje możliwość mieszkańcom, jeżeli są zainteresowani odkupem tego kubła, to jest taka możliwość w kwocie 45 złotych, albo mieszkaniec musi ten kubeł oddać.

Tomasz Kasperuk, zastępca wójta gminy Godów

Dlaczego mieszkańcy – jak pisze nasz słuchacz – muszą po kilku latach użytkowania oddać kubeł w idealnym stanie:

Tomasz Kasperuk: Tu nie chodzi o to, że stan jest idealny, bo te kubły też były oddawane mieszkańcom jako używane, także to nie były nowe kubły. Kubeł po prostu musi być umyty i w stanie nadającym się do użytku. Jeżeli ten kubeł w trakcie eksploatacji przez te 4-5 lat się zużył, bo miał takie prawo czy został uszkodzony, to mieszkaniec miał obowiązek to zgłaszać firmie. Są różne przypadki i kubły mogły się zniszczyć podczas choćby załadunku przez firmę odbierającą odpady.

Zastępca wójta gminy Godów, Tomasz Kasperuk odpiera także zarzut, że mieszkańcy nie byli informowani o tym, że kubły są im dzierżawione:

Tomasz Kasperuk: Tu nie chodzi o to, że stan jest idealny, bo te kubły też były oddawane mieszkańcom jako używane, także to nie były nowe kubły. Kubeł po prostu musi być umyty i w stanie nadającym się do użytku. Jeżeli ten kubeł w trakcie eksploatacji przez te 4-5 lat się zużył, bo miał takie prawo czy został uszkodzony, to mieszkaniec miał obowiązek to zgłaszać firmie. Są różne przypadki i kubły mogły się zniszczyć podczas choćby załadunku przez firmę odbierającą odpady.

Tomasz Kasperuk: Były Informacje, bo informowaliśmy mieszkańców i w gazetach i były ogłoszenia. Poza tym były protokoły odbioru przekazania tych kubłów, gdzie mieszkaniec kwitował odbiór tego kubła i było napisane, że jest to kubeł dzierżawiony. Być może mieszkańcy po prostu nie pamiętali, bo to przez okres czterech czy pięciu lat taką informację się zapomina. Być może mogło być więcej informacji na ten temat, natomiast mieszkańcy wiedzieli, że to są kubły dzierżawione. Jeżeli przez 5 lat w tej dziedzinie nic się nie zmieniało, to mieszkaniec miał prawo zapomnieć. W większości przypadków mieszkańcy nie mają z tym problemu. Kto chce, kubeł sobie odkupuje, kto nie chce, kubeł oddaje firmie.

Jak dodaje wójt Kasperuk, gmina Godów rozważała wykupienie od firmy kubłów na popiół i przekazanie ich w dzierżawę zainteresowanym mieszkańcom. Jednak zaproponowana cena była zbyt wysoka i wpłynęłaby na wysokość opłaty śmieciowej dla wszystkich, nie tylko tych, którzy korzystaliby z tych kubłów.

Czytaj także:

Zobacz poranną rozmowę z wójtem Godowa Piotrem Adamczykiem:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj