Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy z przekształceniem gruntów z wieczystego użytkowania na własność

Facebook Twitter

Samorządy sygnalizują a mieszkańcy już wiedzą, że proces przekształcania nie jest taki prosty jak się mogło wydawać. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się osoby, które właśnie na początku roku chcą dokonać transakcji sprzedaży mieszkania lub domu.

fot. Photo-Mix \ pixabay.com

Zdaniem ustawodawcy, nie powinny przepisy komplikować sytuacji osób, które chcą dokonywać obrotu wtórnego nieruchomościami. W tym celu ustawodawca dokonał w grudniu ubiegłego roku nowelizacji przepisów ustawy, ale niestety nie przewidział wielu rzeczy. Nie przewidział możliwości samorządów do realizacji wniosków, które się zaczynają już pojawić, wniosków o indywidualne wydawanie zaświadczeń, umożliwiających dokonanie sprzedaży niejako „na pniu”, na już.

Na analizę poszczególnych dokumentów i wydanie mieszkańcom zaświadczeń potrzebujemy czasu – nie ukrywa Jerzy Granek, naczelnik Wydziału Mienia w Urzędzie Miasta w Rybniku:

(…) Etatów więcej nie mamy i mieć nie będziemy. Ustawodawca zresztą w uzasadnieniu do projektu, założył, ze jedynie sądy wieczysto- księgowe otrzymają zwiększone etaty, z uwagi na fakt, że lawinowo będą wpływały informacje o przekształceniu. Istota samego przekształcenia jest pozytywna, należy to robić, natomiast jest dużo niedoprecyzowań i niejasności w tej ustawie.

Za przekształcenie gruntów mieszkańcy mogą liczyć na bonifikatę, ale tylko na gruntach Skarbu Państwa gdzie ma ona wynieść 60 procent. Na gruntach gminnych takich rozwiązań nie ma– przyznaje naczelnik Granek:

Podobna sytuacja jest w Jastrzębiu. Czekamy na rozwiązania systemowe- mówiła w Radiu 90 prezydent Anna Hetman:

My jeszcze nie podjęliśmy uchwały, w prawdzie przygotowaliśmy taką uchwałę o 60 % bonifikacie, natomiast doszły do nas takie informacje, że mają być zmiany systemowe, w ustawie. W związku z tym wstrzymaliśmy się z podjęciem tej uchwały, musimy na nowo przedłożyć ją Radzie Miasta, aby była uchwalona. 

Odpłatność za przekształcenie ma zdaniem ustawodawcy stanowić 20-krotność opłaty za użytkowanie wieczyste.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj