Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy z rozliczaniem wody na osiedlu przy ulicy Wolnej w Rybniku. Kto i ile płaci?

Facebook Twitter

Czy na pewno płacimy za wodę, którą zużyliśmy ? Pytają nas mieszkańcy ulicy Wolnej z Rybnika, lokatorzy mieszkań komunalnych w dzielnicy Paruszowiec Piaski. Jak twierdzą, w budynku zamontowany jest jeden główny licznik, z którego rozliczani są wszyscy mieszkańcy bloku.

fot. pixabay.com

Mamy problem z naszą mieszkaniówką, w rozliczeniu za wodę  mamy wszystko liczone ryczałtowo. Mieszkaniówka nas rozlicza z głównego licznika, przynajmniej po 40 złotych na jedną osobę. Jest to wszystko liczone ryczałtowo, nikt tego nie kwestionuje. Bardzo bym prosiła o jakąś interwencję, bo wszyscy zasłaniają się pandemią. Odczytują tylko liczniki, wszyscy płacą, nikt nie wie ile, co i jak.

Rozliczamy proporcjonalnie do użycia wody

– odpowiada Mariusz Figura kierownik Administracji Domów Mieszkalnych z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Wszyscy mieszkańcy bloków przy Wolnej zarówno komunalnych, jak i wspólnot mieszkaniowych mają w domach liczniki, z których zużycie odczytywane jest drogą radiową. Jest też główny licznik, z którego proporcjonalne liczone jest zużycie wody:

Mariusz Figura: Są zamontowane liczniki w mieszkaniach, my je traktujemy jako podliczniki, podzielniki z odczytem radiowym, czyli odczytujemy te liczniki zdalnie, podjeżdżając pod budynek. Jednak z wodociągami rozliczamy się według głównego wodomierza, sumuje się zużycie z tych podliczników i porównuje się to do stanu z głównego licznika. Jeżeli by wystąpiła ta różnica, to proporcjonalnie do zużycia mieszkańcy są obciążani tą różnicą.

Radio 90: Mamy takie przypadki, kiedy następują rozliczenia tylko z głównego licznika, a potem jest to dzielone przez ilość mieszkańców?

Mariusz Figura: Nie. Nie mamy takiego ani jednego budynku na Wolnej.

Niestety Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku nie podpisuje umów bezpośrednio z lokatorami. Jak mówi kierownik Figura, wynika to z kosztów jakie wówczas musieliby ponieść lokatorzy, dlatego też rozliczenia muszą następować także z głównego licznika zamontowanego w budynku:

Mariusz Figura: Mieszkańcy musieliby podpisać każdy indywidualną umowę z wodociągami. Wodociągi nie są chętne do tego typu umów. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami oraz wysokimi kosztami wodomierza. Wodociągi mają swoje wodomierze, one są dużo droższe. Dlatego we wszystkich naszych budynkach mamy zastosowany jeden system wodomierzy.

Nowych wyższych taryf za wodę można spodziewać się w połowie tego roku. A z Mariuszem Figurą kierownikiem Administracji Domów Mieszkalnych z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj