Wielkanocne Procesje Konne na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Wielkanocne Procesje Konne na Górnym Śląsku znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Starało się o to muzeum w Raciborzu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

By Wielkanocne Procesje Konne na Górnym Śląsku znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego zabiegało muzeum w Raciborzu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Placówki koordynowały przygotowanie wniosku, jaki pozytywnie został rozpatrzony przez komisję.
O jej decyzji raciborskie muzeum zostało poinformowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– mówi Julita Ćwikła z muzeum w Raciborzu.
Julita Ćwikła: Na razie tych zwyczajów jest mało i chcemy przez to nasze działanie spowodować, że lokalne społeczności zmobilizują się i będą aplikować właśnie o wpis innych zwyczajów. A jest ich sporo w naszym rejonie. Planujemy w kwietniu taką konferencję poświęconą nie tylko wielkanocnym procesjom konnym, ale też i innym zwyczajom, które znalazły się na tej liście, m.in. kruszonki opolskie, między innymi wodzenie bera, także orkiestry dęte górnicze, także zwyczaj barbórki. Wiadomo, że jest to początek, kiedy wpisywane są te zwyczaje.
Czemu służy wpisanie konkretnej tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego?
Julita Ćwikła: Przede wszystkim inwentaryzujemy te zwyczaje. Udaje się przy okazji wyciągnąć różne archiwalne rzeczy od właścicieli prywatnych: fotografie, teksty i tym podobne rzeczy. I jakoś udaje się to scalić na potrzeby wniosku i jest to zebrane, zinwentaryzowane.
Wielkanocne Procesje Konne wciąż organizowane są w województwie opolskim i na raciborszczyżnie, zwykle w Poniedziałek Wielkanocny.
Wielkanocne Procesje Konne. Zobacz nasze filmy:
Czytaj także: