Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prodziekan Zieliński: Ryzyko powrotu do stacjonarnej nauki jest zbyt duże

Facebook Twitter

"Studenci rozpoczną zajęcia zdalnie, bo powrót do stacjonarnej nauki jest dziś ryzykowny" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Tomasz Zieliński prodziekan, a zarazem kierownik rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Kilka dni temu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek mówił, że chce, by od października studenci wrócili do formy nauki sprzed pandemii i wrócili na uczelnie.

To dziś zbyt ryzykowne

– mówi poranny gość Radia 90 dr Tomasz Zieliński:

Radio 90: To jest niemożliwe w dzisiejszych warunkach?

Ryzyko na ten moment jest w moim odczuciu i nie tylko w moim, zarówno duże, jak i nie do końca rozpoznane i nie do końca wiarygodnie zmierzone. To jest największa obawa. Taka rada udzielana w tak krótkim terminie przed początkiem roku szkolnego. Do tego trzeba się szybciej przygotować. Studenci muszą wiedzieć, czy mają zostać w domach, czy mieszkać przy uczelni. My jesteśmy przygotowani w każdej chwili, z dnia na dzień możemy przejść w tryb stacjonarny.

Jak podkreśla dr Tomasz Zieliński, nauczanie zdalne, jakie uczelnie wprowadziły w marcu, sprawdziło się. Online odbywały się nie tylko zajęcia, sesje egzaminacyjne, ale także obrony prac magisterskich. Od nowego roku akademickiego w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie trwa nadal rekrutacja, zajęcia na studiach I i II stopnia będą odbywały się zdalnie, a studia podyplomowe w Rybniku hybrydowo.

Zdalna nauka zmieniła edukację w uczelniach wyższych

– mówił poranny gość Radia 90:

Radio 90: Na ile te doświadczenia z ostatniego pół roku zmienią kształt szkolnictwa wyższego?

W naszym odczuciu bardzo. Ja jestem przekonany, że już nigdy nie będzie tak, jak było. Co nie znaczy, że będzie gorzej. Mam nadzieję, że to co złe minie, oby to się stało jak najszybciej. Wszyscy mówimy, że wiele z tych doświadczeń będziemy stosować w czasie popandemicznym. One są nowocześniejsze, lepsze. Sami studenci będą od nas oczekiwali nowocześniejszej uczelni, bo mają doświadczenie, ale my też.

Poranną rozmowę prowadził Arkadiusz Żabka. Wideo z całej rozmowy tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023