Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prof. Zubel: „Przez lata dewastowano historyczną tkankę, ale cały czas jest szansa, by ją zrewitalizować”

Facebook Twitter

"Przez lata dewastowano historyczną tkankę miast, ale cały czas jest szansa by ją zrewitalizować" - mówił profesor Henryk Zubel, podczas konferencji poświęconej parkom kulturowym pod tytułem „Ochrona Krajobrazu Kulturowego Miast Historycznych”, jaka odbyła się dziś (03.11.) w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Pszczyna, Kraków czy Elbląg to miasta w których udało się przywrócić dawny blask historycznego centrum. Dlatego też konieczne jest tworzenie parków kulturowych, które nie tylko porządkują rynek reklam, ale przede wszystkim pokazują historyczny potencjał miast.

Prof. Henryk Zubel: To jest również wynik wszystkich działań  okresu powojennego. Katastrofa rok 45 i później okres PRLu, który zupełnie negował większości historyczne korzenie tego miasta i nie przywiązywanie wagi do p.rzestrzeni historycznej skutkowało zupełnie przypadkowymi lokalizacjami blokowisk, stacji benzynowych, obiektów handlowych, blaszaków różnego rodzaju, garaży przypadkowo sytuowanych, po prostu zdewastowano tę historyczną tkankę, ale wciąż w tej historycznej tkance tkwi gen historyczny. Jest wciąż szansa odtworzenia tego.

Konieczne będą wyburzenia niektórych szpecących budynków, ale przede wszystkim najważniejsza jest dyskusja z mieszkańcami o potrzebie zmian historycznego centrum

– podkreśla profesor Zubel.

Prof. Henryk Zubel: Nie uda się przeprowadzić żadnej operacji bez aprobaty społecznej. Brakuje rzetelnej rozmowy z mieszkańcami, nie aktywności od czasu do czasu. Każde przedsięwzięcie powinno uzyskać aprobatę społeczności, ale to wymaga czasu, przekonywania, argumentów itd. Trudno sobie wyobrazić wyburzenia, ale to trzeba sobie wyobrazić. Miejsca, które nas dzisiaj uwierają, są skutkiem tej tragicznej zabudowy okresu PRLu. Należy w przyszłości pomyśleć o zlikwidowaniu tego, wyburzeniu. Za 10-15 lat po technicznej śmierci tych obiektów, trzeba się ich pozbyć. Zostawić miejsce dla tych, którzy będą mieć pomysł i środki.

Jak dodaje profesor Henryk Zubel, samorządy potrzebują stanowiska architekta miasta:

Prof. Henryk Zubel: Te miasta, którym udało się utworzyć tego typu stanowiska np. Wrocław jest takim miastem absolutnie wiodącym. Rzeczywiście usytuowanie architekta miejskiego w strukturze władz miasta, na odpowiednim miejscu, daje możliwość nie tylko administrowania zapisami planu miejscowego, wydawaniem pozwoleń, ale ważna funkcja kreacyjna architekta miasta. On musi mieć możliwość tworzenia pewnych wizji rozwojowych miasta, alternatywnych czy różnych opracowań studialnych, zlecenia prac konkursowych, współpraca ze stowarzyszeniami architektów.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj