Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Profesjonalna opieka w domowych warunkach.” Dzienny Dom Pomocy dla seniorów w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

To będzie być profesjonalna opieka dla seniorów w domowych warunkach. W piątek (21.03.) w Jastrzębiu-Zdroju rusza Dzienny Dom Pomocy. Wszystko w ramach prowadzonego w mieście projektu "Akademia Seniora". To będzie placówka, w której opiekę w ciągu dnia znajdą osoby starsze.

Fot. pixabay.com

Chodzi o pomoc dla nich, ale także dla ich rodzin. Mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Anna Hetman: Nie tylko chodzi o samotność tych ludzi, ale zapewne będą to osoby, które potrzebują jakiegoś wsparcia w ciągu dnia, rodziny pracujące nie mogą sobie pozwolić na taką opiekę. Taka oddolna potrzeba, wyszliśmy na przeciw, od dawna były sygnały, głównie od rodzin tych osób, że potrzebują czasami na kilka godzin, czy cały dzień opiekę dla swoich ojców, matek, dziadków. Wielokrotnie poszukiwaliśmy środków, aby taką placówkę otworzyć. Teraz udało nam się.

Docelowo w trakcie realizowanego projektu w Dziennym Domu Pomocy miejsce znajdzie 26 mieszkańców miasta

Placówka będzie zapewniała im opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00, w jej ramach dostaną dwa posiłki. Jak mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju:

Klaudia Nietrzebka: W naszym mieście mamy całodobowy Dom Pomocy Społecznej czy Kluby Seniora ale nie mieliśmy miejsca dla osób starszych pomiędzy, czyli takich, którzy nie wymagają już całodobowej opieki, ale nie są już na tyle samodzielni, że poradzą sobie sami. Rodziny realnie obawiały się, że jest pewne ryzyko zostawienia tego seniora bez opieki, związane z wybuchem gazu, że ktoś weźmie leki nie tak, jak powinien, że wyjdzie z domu, zgubi się. Tutaj gwarantujemy pełną opiekę, zajęcia aktywizujące, podtrzymujące funkcjonalność, możliwość skorzystania z pomocy psychologa, zajęcia manualne, zajęcia z fizjoterapeutą, rehabilitantem. Będą wspólne wycieczki, wyjazdy, spotkania integracyjne, na tyle, na ile możliwości będą wśród grupy, która do nas trafi.

Cieszymy się, że taki miejsce powstało, jest potrzebne w naszym mieście, oby było ich więcej

– dodaje przewodnicząca komisji i rodziny i polityki społecznej w Radzie Miasta:

Bernadetta Magiera: Bardzo potrzebne, ponieważ wiele osób przebywa w domu, często są to mieszkania w bloku i ludzie, którzy się tymi chorymi, starszymi opiekują, muszą w domu przebywać. Są to ludzie młodzi, którzy chcą skorzystać z życia. Mogą takiego seniora przywieźć jadąc do pracy, a wracając z pracy odebrać. Myślę, że jest to strzał w dziesiątkę. Bardzo troszczymy się o naszych seniorów, bo Jastrzębie-Zdrój to miasto seniorów, dopiero zaczynamy, to jest dopiero początek. Mamy nadzieję, że takie domy powstaną na sołectwach, (…) w innych dzielnicach miasta i będzie ich przybywać, bo są potrzebne.

Zgodnie z przepisami, podstawą do przyjęcia do Dziennego Domu Pomocy jest wywiad środowiskowy. Później należy czekać na decyzję administracyjną i decyzję o odpłatności – ta uzależniona jest od sytuacji materialnej kandydata. Na razie do placówki przy ulicy Wrzosowej będzie uczęszczało 10 seniorów. Dzienny Dom Pomocy będzie funkcjonował do końca czerwca 2023 roku, ale w budżecie miasta zabezpieczono środki na kolejne 2 lata jego funkcjonowania. Łączny koszt całego przedsięwzięcia to prawie 1 400 000 złotych, większość to dofinansowanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj