Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Program małej retencji ma zatrzymać wodę w lasach

Facebook Twitter

Anomalie klimatyczne z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach powodują zmiany m.in. w rozłożeniu w czasie opadów. Sumaryczna roczna ilość w ciągu roku co prawda się nie zmienia jednak odnotowano występowanie zwiększonych opadów w krótkich okresach.

Fot. pixabay.com

Takie deszcze powodują szybki spływ większej ilości wody, któremu często towarzyszą stany niemalże ekstremalne, wywołujące zniszczenia. W dłuższej perspektywie może to również zwiększać zagrożenie występowania suszy.

Proces obniżania się poziomu wód gruntowych obserwowany jest także na terenach leśnych. Odpowiedzią Lasów Państwowych umożliwiającą skuteczne przeciwdziałanie tym negatywnym zmianom jest program małej retencji, który przede wszystkim ma za zadanie zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni. Budowane obiekty zostały projektowane są tak, aby minimalizować lokalne wezbrania wód oraz susze na górskich obszarach leśnych, a także stanowią elementy ochrony przeciwerozyjnej.

Dodatkowym atutem tych zbiorników jest powstanie atrakcyjnych siedlisk dla dziesiątek gatunków roślin i zwierząt. Przywrócono również naturalne funkcjonowanie terenów podmokłych, torfowych i zalewowych.

źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021