Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Projekt 360 w Rybniku. Są wnioski po warsztatach, ankietach i spotkaniach z mieszkańcami [WIDEO]

Facebook Twitter

180 wywiadów, 54 warsztaty, 18 spotkań z mieszkańcami, prawie 800 przeprowadzonych ankiet i 93 pomysły na innowacje. Są już pierwsze wnioski płynące z podsumowania projektu Rybnik 360.

budżet rybnika

Miasto szykuje się do opracowania nowej strategii rozwoju

Wpisana w nią ma być transformacja. Urzędnicy chcą wziąć pod uwagę głos mieszkańców, stąd współpraca z firmą Climate-KIC, która pomogła określić potrzeby rybniczan na zmiany, dzięki którym w mieście ma żyć się lepiej i łatwiej. To oczywiście przestrzeń wolna od smogu, ale też alternatywa dla przyszłości bez górnictwa.

I tu mocno miasto powinno zacząć rozwijać przedsiębiorczość wśród mieszkańców

– mówi Aneta Skubida z Climate-KIC:

Aneta Skubida: Może to być seria webinarów dla przedsiębiorców, gdzie pokazywani będą inni przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, którzy opowiedzą o tym, jak im się to udało. To może być wsparcie dla młodych firm, tworzących start-upy, to może być zakomunikowanie tego, jakiego typu przedsiębiorstwa mają największą przyszłość w Rybniku. To są dla przykładu, przedsiębiorstwa, które się zajmują zieloną gospodarką, czyli związaną z jakością powietrza, związaną z energią odnawialną, to też jest sektor medyczny, sektor opiekuńczy, sektor IT, BBO, czyli takie usługi zlecone. Tutaj też wiemy, że urząd miasta od dłuższego czasu myśli o stworzeniu centrum nowej przedsiębiorczości. Możliwe też jest stworzenie różnego typu laboratoriów współpracy, np. czystego powietrza, przedsiębiorczości.

W porównaniu do innych regionów w kraju, w Rybniku odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników przedsiębiorczości.

Wynika to głównie z obecności na rynku dużych pracodawców

– dodaje przewodniczący Rady Miasta Rybnika:

Wojciech Kiljańczyk: Pomysł na transformację miasta Rybnika nie polega na tym, żeby mówić cały czas o zamykaniu kopalń, o tym, że przemysł ciężki, tradycyjny będzie zamykany, ale o tym, żeby pokazywać różne alternatywy, które będą motywować ludzi właśnie do tego, żeby iść inną drogą, jeżeli chodzi o kwestie zawodu albo przedsiębiorczości. To jest kwestia przemysłu medycznego, to jest kwestia BBO, czy też innych branż, które w mieście mogą się rozwijać. Miasto oczywiście ma pewne możliwości, jeżeli chodzi o przygotowanie infrastruktury, planu zagospodarowania przestrzennego, czyli stworzenie warunków dla nowego biznesu, to z pewnością w przyszłości będzie się działo.

Proces transformacji to proces wieloletni. Ważne, by był oparty na współpracy pomiędzy urzędnikami a mieszkańcami, którzy nie tylko żyją w Rybniku i zakładają tu rodziny, ale też pracują i zdobywają wykształcenie:

Wojciech Kiljańczyk: Byłem zaskoczony też tym, że mieszkańcy są gotowi na transformacje. Ja bardziej myślałem, że będą zachowawczy i będą się starali ten temat odsuwać na bok. (…) Natomiast widać, że nasi mieszkańcy są gotowi na transformację i wiedzą o tym, że ona jest po prostu konieczna. Na pewno ten potencjał pewnej energii, która też w mieszkańcach drzemie, należy w przyszłości wykorzystać.

Aneta Skubida: To też nas bardzo pozytywnie zaskoczyło w Rybniku, to jak wielu jest otwartych i zaangażowanych uczestników. Nawet jedna moja koleżanka, która pracuje mocniej z Amsterdamem, aż zapytała „Jej, to jest Rybnik? To nie Amsterdam, Kopenhaga?”. Dlatego myślę, że tutaj potencjał jest olbrzymi, odwaga i ambicja w działaniu jest ważna, w tym wspieramy miasto i wszystkie strony.

Raporty z działań w ramach projektu Rybnik 360 zostały przekazane władzom miasta i są analizowane w magistracie. Cała rozmowa podsumowująca ten pierwszy etap przygotowań do transformacji do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj