Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Projekt dla obcokrajowców w Żorach: „On ma ułatwić im życie w regionie”

Facebook Twitter

Ponad 40 osób już się zgłosiło, ale są jeszcze wolne miejsca. Do jutra (10.06.) obcokrajowcy mogą się zgłaszać do projektu "Twoja Szansa - Twój Sukces".  Zajęcia będą realizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach i mają one ułatwić im życie w Polsce.

Przeżyliśmy Gross-Rosen

Mówi dyrektorka biblioteki w Żorach Aleksandra Zawalska-Hawel:

Aleksandra Zawalska-Hawel: Przede wszystkim mają się dobrze poczuć tutaj, w naszym mieście, w najbliższej okolicy, tu gdzie mieszkają… Projekt generalnie ma ułatwić im życie, wiadomo, że jeżeli decydujemy się na życie w innym kraju, obcym kraju, to zmieniamy wszystko, zmieniamy nie tylko miejsce pobytu, ale też pracę, musimy ją znaleźć, musimy nauczyć się języka, a to jest straszną barierą do życia, jeśli człowiek nie umie się porozumieć, zmieniamy przyjaciół, otoczenie, dzieci zmieniają szkołę… To jest przewrócenie życia do góry nogami.

Aby przystąpić do projektu wymagana jest podstawowa znajomość języka polskiego i ukończone 25 lat. W ramach zajęć i warsztatów mają dowiedzieć się między innymi tego jak odnaleźć się na rynku pracy, jak załatwiać sprawy urzędowe czy też jak się zachowywać:

Aleksandra Zawalska-Hawel: Jak sobie zorganizować podróż, jak przygotować budżet na jakieś wydarzenie, swój budżet, własny domowy, jak mogę nim zarządzać. Jest też bardzo ważny aspekt zawodowy, jak znaleźć pracę, jak się zaprezentować, żeby wypaść jak najlepiej, napisać dobre CV, będzie pomoc doradcy zawodowego, będzie pomoc psychologa, ale będą też warsztaty savoir- vivre’u, bo to co uchodzi w jednym kraju, w Polsce może się nie sprawdzać.

Na zajęcia zgłosiło się najwięcej Ukraińców, są także Kazachowie, są pochodzący z Azerbejdżanu, jest również jeden Włoch i Koreańczyk. Zajęcia prowadzone będą do przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024