Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Projektanci Edukacji”. Brawo dzieci i młodzież z Jastrzębia!

Facebook Twitter

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 im. H. Jordana oraz Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego z Jastrzębia znaleźli się w gronie laureatów prestiżowego konkursu “Projektanci Edukacji”. Przeczytaj, jakie projekty stworzyli.

fot.StartupStockPhotos/ pixabay.com

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 zgłosili projekt gry komputerowej “imagine: void” o charakterze edukacyjno-społecznym. Ich celem jest zwrócenie uwagi na szerzący się problem depresji. Poprzez grę chcą przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały przeżycia osób cierpiących na tę chorobę. Jak sami podkreślają – swoje działania opierają na rzetelnych źródłach oraz współpracy z psychologiem:

Na podstawie własnych doświadczeń, ale i przemyśleń i obserwacji popartych badaniami (wśród nich tymi, które przeprowadziliśmy wśród naszej lokalnej społeczności), zbierzemy materiały, które pozwolą nam jak najlepiej oddać istotę choroby. Zdobytą wiedzę na bieżąco konsultujemy z psychologiem, aby być pewnym, że dotykając tak delikatnego tematu, nie stworzymy niechcianego zagrożenia.

Natomiast grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. H. Jordana to uczniowie z najmłodszej kategorii wiekowej. Zgłoszony przez nich projekt nosi nazwę “Wydrukuj marzenia” i ma na celu wdrożenie elementów druku 3D w edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki grantowi uczniowie będą mogli samodzielnie projektować swoje projekty na dedykowanej temu platformie. Dodatkowo w planach jest przygotowanie, wraz z uczniami, specjalnych pomocy dydaktycznych, które również będą mogli samodzielnie wydrukować.

Pomysły uczniów z Jastrzębia-Zdroju znalazły się w gronie 60. nagrodzonych przez jury w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji”, przeznaczonego dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 457 szkół. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów – oddano w nim prawie 130 tysięcy głosów! Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75.000 zł.

To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy “Projektantów edukacji” są naszymi bohaterami – przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane.

– komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”.

18 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu “Projektanci edukacji”, w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 11. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie i nauczyciele mają czas do 15 kwietnia tego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj