Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prokuratura umorzyła śledztwo ws.wstrząsu w KWK Zofiówka

Facebook Twitter

Nikt nie usłyszy zarzutów w związku ze śmiercią górników w kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu. 5 maja 2018 roku w wyniku wstrząsu zginęło 5 osób, 6 zostało rannych.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zdecydowała o umorzeniu śledztwa prowadzonego w kierunku nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia pracowników kopalni poprzez dopuszczenie do prowadzenia robót górniczych w rejonie zagrożonym ryzykiem wstrząsu.

Śledczy, decydując o umorzeniu postępowania, kierowali się przede wszystkim opiniami biegłych. A w tej sprawie wypowiadali się biegli z zakresu BHP, ale przede wszystkim z zakresu sejsmologii górniczej, górnictwa i geologii. Z tej opinii wynika, że wstrząs z maja 2018 roku był wstrząsem o charakterze regionalnym, którego nie można było przewidzieć. Żadna z aktualnie stosowanych metod oceny stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego nie wskazywała na możliwość wystąpienia tak wysokoenergetycznego wstrząsu. Tym samym nie można uznać, że ktokolwiek ponosi odpowiedzialność za jego wystąpienie i skutki. Tę opinię potwierdza dokumentacja sejsmograficzna, pracownicza i zakładowa, protokoły posiedzeń zespołu ds. tąpań, czy dane elektroniczne z systemu metanometrii i sejsmologii kopalni. O tym, że doszło do gwałtownego wyładowania energii skumulowanej w górotworze, pisze też w swoim sprawozdaniu komisja badająca przyczyny tej katastrofy powołana przez Urząd Górniczy.

Dodamy, że jej członkowie też zwracają uwagę na to, że obecnie nie ma metod pozwalających na przewidzenie takich wstrząsów. Tym samym nikomu nie można postawić zarzutu o niedopełnienie obowiązków i narażenia zdrowia oraz życia górników. Decyzja o umorzeniu postępowania wydana przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach nie jest prawomocna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024